Pytanie: W jaki sposób pracownica powinna przerwać urlop wychowawczy? Czy powinna wcześniej o tym powiadomić pracodawcę, co najmniej 30 dni przed planowym przerwaniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wybieram się na urlop wychowawczy, jestem zatrudniona na czas nieokreślony, regularnie opłacam składki ZUS. Jaki wniosek muszę przedstawić z ZUS do dołączenia dokumentów o urlop wychowawczy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica przez pół roku aż do chwili porodu przebywała na zasiłku chorobowym. Po zasiłku macierzyńskim ma zamiar wykorzystać urlop wypoczynkowy i przejść na urlop wychowawczy. Czy przed pójściem na urlop wypoczynkowy pracownica musi przedstawić kontrolne zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? Czy też bez tego zaświadczenia można jej bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim udzielić urlopu wychowawczego?
Pytanie: Pracownik urodził jedno dziecko 2 maja 2002 r., a potem drugie dziecko 2 kwietnia 2004 r. Czy prawidłowo pracownik wypisał sobie wniosek o urlop wychowawczy do 30 listopada 2008 r.? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownica w kwietniu 2007 r. skończyła urlop macierzyński. Obecnie jest na urlopie wychowawczym. Ile prawidłowo należy się tej pracownicy urlopu wypoczynkowego? Zaznaczamy również, że umowę o pracę ma zawartą na czas określony do 30 października 2007 r. Jej staż pracy nie przekracza 10 lat – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i otrzymuję dodatek z tytułu wychowywania dziecka. Czy mogę z innym zakładem pracy niż mój podpisać umowę zlecenia bez obowiązku informowania mojego obecnego pracodawcy? – pyta Czytelniczka z Pruszkowa.
Pytanie: Zatrudniam od 2 stycznia 2007 r. kobietę na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 250 zł. Czy pracownica ta może skorzystać z urlopu wychowawczego? Dziecko ma ukończone 9 miesięcy, a dochód na członka rodziny nie przekracza 500 zł. Pobiera zasiłek rodzinny - pyta kadrowa z Głogowa.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym, otrzymała rentę. Jakie w związku z tym obowiązki wobec ZUS ma pracodawca? Czy, zgodnie z prawem, można ją zwolnić z pracy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego do 22 stycznia 2007 r. Za rok 2006 pozostało jej do wykorzystania 19 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o ustalenie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za rok 2007 ( jej wymiar roczny 20 dni). Pracownica nie wystąpi z wnioskiem o urlop wychowawczy, tylko o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jak zapisać to prawidłowo w świadectwie pracy, aby uzyskała zasiłek dla bezrobotnych bez oczekiwania? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości zostanie ustalony -przyznany zasiłek macierzyński w przypadku pracownicy:a) zatrudnionej na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatub) będącej na zasiłku wychowawczym – pyta księgowa z Włocławka.
Pytanie: Czy pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2007 r., może wrócić szybciej do pracy? Czy po powrocie do pracy pracodawca może ją zwolnić? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: W jakim wymiarze udzielić urlopu wypoczynkowego w 2006 r. dla pracownika zatrudnionego od 4 sierpnia 2006 r. na 1/2 etatu? Pracownik ten posiada roczny staż pracy u innego pracodawcy – pisze kadrowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip