spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Nowelizacja KSH 2023

Nowelizacja KSH 2023: Poznaj ważne zmiany w transgranicznych oraz krajowych procesach reorganizacyjnych spółek

Opublikowano już ustawę z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa nowelizująca wprowadza wiele istotnych zmian i nowości w zakresie transgranicznych oraz krajowych procesów reorganizacyjnych spółek. Nowelizacja jest kolejnym etapem implementacji tzw. pakietu prawa spółek w celu pogłębienia integracji w ramach jednolitego rynku unijnego. Nowe przepisy obowiązują od 15 września 2023 r. Poznaj szczegóły.

Głównym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Dodatkowo, ustawa nowelizująca stanowi częściową implementację przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1151 z  20 czerwca 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek, w zakresie wymiany informacji o zakazie pełnienia funkcji członka zarządu lub funkcji kierowniczych w ramach systemu integracji rejestrów handlowych państw członkowskich.

Nowelizacja KSH 2023: Najważniejsze rozwiązania w zakresie transformacji spółek

W związku z implementacją przepisów w zakresie nowych rodzajów operacji transgranicznych spółek, nowelizacja  ksh z 16 sierpnia br. wprowadza zmiany w zakresie rodzajów transformacji spółek.

Nowe rozwiązania dotyczą przede wszystkim:

-                 zdolności spółki do łączenia się, podziału, przekształcenia,

-                 rodzajów operacji transgranicznych i krajowych, tj. połączeń, podziałów i przekształceń,

-                 norm kolizyjnych w przypadku operacji transgranicznych,

-                 planu operacji transgranicznej oraz sprawozdania zarządu spółki zawierającego uzasadnienie operacji transgranicznej,

-                 zasad ochrony wierzycieli, wspólników i pracowników spółki podlegającej operacji połączenia, podziału lub przekształcenia,

-                 krajowej kontroli legalności operacji transgranicznej,

-                 kontroli w państwie członkowskim właściwym dla spółki powstałej w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału transgranicznego,

-                 zasad podziału składników majątku spółki dzielonej nieprzypisanych w planie podziału transgranicznego,

-                 zasady odpowiedzialności biegłego w przypadku przekształcenia transgranicznego,

-                 zakazu unieważniania operacji transgranicznych.

Czy spółka z o.o., która przejęła spółkę cywilną, może posługiwać się jej referencjami?

Pytanie: Wspólnicy prowadzący spółkę cywilną świadczącą usługi i roboty budowlane, postanowili założyć nowy podmiot – spółkę z o.o. i sprzedać jej spółkę cywilną. Sprzedaż całości przedsiębiorstwa (§ 1 sprzedawca sprzedaje przedsiębiorstwo – w tym referencje) bez wykluczeń nastąpiła zgodnie z art. 511 Kodeksu cywilnego oraz art. 522 Kodeksu cywilnego na podstawie umowy zgodnej z zasadą swobody umów. Obecnie byli wspólnicy spółki cywilnej prowadzą sp. z o.o., zajmując stanowiska prezesa i wiceprezesa zarządu. Będąc jednocześnie jej wspólnikami, są również zatrudnieni w spółce z o.o. na umowę o pracę. Spółka z o.o. działa w tej samej siedzibie, ma tę samą nazwę i domenę, co spółka cywilna. Dokonano cesji umów najmu, polis, ubezpieczeń, przyłączeń, umów z kontrahentami itp. Spółka z o.o. działa na podstawie kupionego przedsiębiorstwa, ma tych samych dostawców, kontrahentów, używa tych samych narzędzi i samochodów. Dzięki kontaktom i zachowaniu dobrej marki spółki cywilnej jej doświadczeniu oraz rozpoznawalności tych samych osób (wspólników) nowa spółka z o.o. podpisała również kilka umów z inwestorami, z którymi współpracowała spółka cywilna. Czy w świetle opisanego stanu faktycznego spółka z o.o. może posługiwać się referencjami nabytego przedsiębiorstwa?
Spółka z o.o. w Polskim Ładzie. Kiedy warto pomyśleć o założeniu i czy może to się opłacić

Spółka z o.o. w Polskim Ładzie. Kiedy warto pomyśleć o założeniu i czy może to się opłacić

Polski Ład to prawdziwa rewolucja w systemie podatkowym. Tak dużych i istotnych zmian podatkowych nie było w ostatnich 30 latach. Proponowane przepisy to ponad 100 nowych rozwiązań podatkowych zawartych w 26 znowelizowanych ustawach. Chociaż reforma ta jest określana największą obniżką podatków ostatnich lat, jej realia są nieco inne. W rzeczywistości Polski Ład dla wielu przedsiębiorców oznacza wyższe zobowiązania publicznoprawne. Co warto wiedzieć o spółce z o.o. w Polskim Ładzie?

Każdy przedsiębiorca przed zakończeniem roku powinien zrewidować swoje rozliczenia podatkowe. Możliwe, że warto podjąć decyzję, nie tylko odnośnie do nowej formy opodatkowania, lecz także w zakresie zmiany formy organizacyjnej dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej.

Może się bowiem okazać, że w przypadku działalności:

  • nastawionych na wysokie dochody,
  • obarczonych sporym ryzykiem gospodarczym,
  • w których właścicielowi zależy na oddzieleniu funkcji właścicielskich od zarządzania,

właściwym rozwiązaniem będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W konsekwencji popularny rodzaj spółki w Polsce zyskał jeszcze bardziej na atrakcyjności. Wielu przedsiębiorców dostrzega w spółce z o.o. remedium na Polski Ład.

Czy faktycznie jest to rozwiązanie dla każdego?

W tekście przybliżymy Państwu najważniejsze aspekty, które odróżniają spółkę z o.o. od jednoosobowej działalności gospodarczej. Będą one pomocne w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej przyszłości prowadzonej firmy.

Formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jednoosobowa spółka z o.o. w Polskim Ładzie

Podmioty zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jeżeli posiadają profil zaufany, są w stanie założyć firmę w 15 minut. Składając wniosek w CEIDG, podmiot może jednocześnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne do ZUS i VAT.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny.

Założenie spółki z o.o. nie jest już tak proste. Może się ono odbyć przy użyciu jednej z dwóch poniższych metod:

  • poprzez zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego i złożenie papierowego wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS,

bądź

  • za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 poprzez wykorzystanie ustandaryzowanego wzorca umowy i złożenie wniosku o rejestrację za pośrednictwem Internetu.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • kiedy warto założyć spółkę z o.o. w Polskim Ładzie;
  • jakie formalności są związane z założeniem spółki w Polskim Ładzie, a jak zakłada się jednoosobową działalność gospodarczą;
  • co z tytułem do ubezpieczeń społecznych w spółce z o.o. i w JDG;
  • jak opłaca się składkę zdrowotna w spółce w Polskim Ładzie;
  • kiedy można zastosować 9% stawkę CIT;
  • jakie formalności rachunkowe wiążą się z prowadzeniem spółki z.o.o.