Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych już we wrześniu

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 września 2023
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych już we wrześniu

Zwiększenie elastyczności prowadzenia działalności gospodarczej, a także ułatwienie spółkom funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej, m.in. poprzez wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych. Takie mają być efekty zmian w Kodeksie spółek handlowych, dostosowujących polskie prawo do przepisów unijnych.

W połowie września wejdą w życie istotne zmiany w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (K.s.h.), jak również w treści dziesięciu innych ustaw, w tym m.in. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także Ordynacji podatkowej.  Głównym celem nowelizacji, która została podpisana przez Prezydenta 22 sierpnia 2023 r., jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego rozwiązań przewidzianych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Stanowi ona kolejny etap implementacji tzw. pakietu prawa spółek w celu pogłębienia integracji w ramach jednolitego rynku unijnego.

Nowelizacja wprowadza m.in. nowy typ podziału spółek, tj. tzw. podział przez wyodrębnienie. Będzie on polegał na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na jedną lub więcej spółek przejmujących (lub nowo zawiązanych), w zamian za udziały (akcje) tej spółki lub spółek przejmujących (lub nowo zawiązanych), które obejmuje spółka dzielona.

Nowością będzie również uproszczony tryb połączenia spółek w postaci tzw. połączenia bezemisyjnego. W tym celu do Kodeksu spółek handlowych zostanie wprowadzony nowy art. 515 (1). Na jego podstawie będzie możliwe połączenie spółek bez przyznawania udziałów lub akcji spółki przejmującej, w sytuacji gdy jeden wspólnik posiada bezpośrednio lub pośrednio wszystkie udziały lub akcje w łączących się spółkach (albo wspólnicy łączących się spółek mają udziały lub akcje w tej samej proporcji we wszystkich łączących się spółkach).

Znowelizowane przepisy pozwolą także na połączenie jednostek przez zawiązanie nowego podmiotu w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Co istotne, tego rodzaju spółki (komandytowo-akcyjne) uzyskają pełną zdolność łączeniową i podziałową.

W kontrolę legalności operacji transgranicznych dotyczących spółek zostaną zaangażowane służby skarbowe..Mianowicie wydawaniem zaświadczeń o zgodności z prawem operacji transgranicznej będzie się zajmował wyspecjalizowany organ podatkowy – Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W ramach przyznanych mu kompetencji będzie on wydawał opinię o zgodności danej operacji transgranicznej z przepisami prawa podatkowego (względnie odmawiał wydania takiej opinii). Aby umożliwić temu organowi realizację zadań, o których mowa,  odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone do Ordynacji podatkowej (dodany  „Dział IIIC zatytułowany „Przeciwdziałanie nadużyciom w zakresie operacji transgranicznych”).

Większość przepisów wspomnianej ustawy nowelizującej ma wejść w życie z dniem 15 września 2023 r.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz