Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zwiększenie obowiązków informacyjnych względem zarządów spółek, a także likwidacja podziału akcji na akcje imienne i akcje na okaziciela – to główne założenia zmian w przepisach, które planuje wdrożyć Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym celu wspomniany resort przygotował projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych 2025, jak również kilku innych ustaw. Sprawdź, jakie nowe obowiązki czekają spółki oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Spółka z o.o. w 2025 roku - czy to najlepszy wybór? Poznaj kluczowe korzyści
Wymiana udziałów ze spółką kapitałową w organizacji – MF wydał interpretację ogólną
Wymiana udziałów – kiedy jest neutralna podatkowo po stronie wspólnika
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić zmiany w przepisach, które zakładają m.in. modyfikację treści ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. W tym celu resort przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Jego założenia zostały 25 lutego 2025 r. opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). W świetle uzasadnienia projektu, o którym mowa, głównym celem tych zmian jest:
Jak wyjaśnili autorzy projektu, ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła 1 marca 2021 r. powszechną i obligatoryjną dematerializację wszystkich akcji spółek niepublicznych. Nałożyła także obowiązek zarejestrowania tych akcji w depozycie papierów wartościowych albo w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez podmiot uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych.Proces dematerializacji polegał na zmianie formy akcji z papierowej na zapis w systemie teleinformatycznym (zapis cyfrowy).
W związku z przepisami, o których była mowa wcześniej, resort sprawiedliwości postanowił przedsięwziąć kroki, które usprawnią wdrożone dotychczas rozwiązania, a w konsekwencji wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego oraz dostosują obowiązujące regulacje do zmian będących skutkiem powszechnej dematerializacji akcji. W szczególności chodzi o zwiększenie obowiązków informacyjnych, które podniosą poziom ochrony akcjonariuszy oraz pozostałych uczestników obrotu.
Zmiana ma zapewnić aktualność danych zgromadzonych w rejestrze akcjonariuszy. Dotychczas zdarzały się bowiem sytuacje, w których spółki nie zawiadamiały o zmianie swoich danych, np. o zmianie siedziby. W praktyce uniemożliwiało to zapewnienie aktualnych danych w rejestrze akcjonariuszy i skontaktowanie się ze spółką.
Projekt zawiera także propozycję likwidacji podziału akcji na akcje imienne oraz akcje na okaziciela. Wprowadzenie zmian w tym zakresie projektodawcy tłumaczą tym, że obligatoryjna dematerializacja akcji spowodowała, że każda akcja – bez względu na to, czy jest akcją na okaziciela, czy akcją imienną – ma status akcji rejestrowej. Umożliwia ona identyfikację także akcjonariusza uprawnionego do praw z akcji na okaziciela. Wobec tego utrzymanie obecnej klasyfikacji akcji na akcje imienne i na okaziciela nie ma uzasadnienia.
Oprócz zmian w Kodeksie spółek handlowych, nowelizacja ma objąć także kilka innych aktów prawnych. Dotyczy to m.in. ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany w jej przepisach mają polegać na ujawnianiu informacji o podmiocie prowadzącym rejestr akcjonariuszy spółki albo rejestrującym akcje spółki w depozycie papierów wartościowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma to zapewnić prawidłowy dostęp do informacji w KRS. Znowelizowana ma zostać również treść ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a także wspomnianej wcześniej ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa nowelizująca, której dotyczy projekt, ma wejść w życie po upływie 8 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.