Pracownik ma prawo zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK. Trzeba w tym celu złożyć w formie pisemnej deklarację. Uczestnik PPK może złożyć taką deklarację w każdej chwili. Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia.
W związku ze Świętami Bożego Narodzenia wielu pracodawców przekazało swoim pracownikom upominki, m.in. karty podarunkowe. Obowiązek naliczenia od nich wpłat do PPK zależy od tego, czy stanowią one wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK.
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Jeżeli zostały obliczone od zawyżonego wynagrodzenia, to w następnym miesiącu, po obniżeniu wynagrodzenia o nadpłatę, wpłaty do PPK ulegną swoistej „korekcie” poprzez obliczenie ich od tej obniżonej kwoty.
Umowa o prowadzenie PPK – w imieniu i na rzecz osoby, dla której taka umowa nie powinna zostać zawarta – jest nieważna. Taka umowa nie wywołuje skutków prawnych.
Nowy podmiot zatrudniający, powstały po okresie przejściowym na wdrożenie PPK, nie może uruchomić pracowniczego programu emerytalnego (PPE) zamiast PPK. Jeśli wdroży PPE, może nie finansować wpłat do PPK za osoby zatrudnione, które przystąpiły do PPE, ale tylko po spełnieniu wymagań określonych w przepisach.
Benefity pracownicze nie tylko przyciągają nowych zatrudnionych, ale też sprzyjają budowaniu ich lojalności. Poza takimi świadczeniami pozapłacowymi jak np. prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie, w ogłoszeniach o pracę pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na finansowanie wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).
Dla pracownika wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej są przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli wynagrodzenie pracownika jest opodatkowane za granicą, to tak samo opodatkowane są wpłaty do PPK.
Umowę o prowadzenie PPK dla nowo zatrudnionej osoby można zawrzeć dopiero po upływie 3 miesięcy zatrudnienia tej osoby u danego pracodawcy. Uwzględnia się także okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy.
Poprawne księgowanie rozliczeń z PPK wymaga przede wszystkim wprowadzenia konta analitycznego w ramach konta „Pozostałe rozrachunki dedykowanego podmiotowi obsługującemu PPK”. W ramach konta kosztów „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” warto też wprowadzić konto analityczne, na którym ujmowane będą tylko koszty tego świadczenia. Pozwoli to na większą kontrolę rozliczeń oraz monitorowanie kwot.
Obowiązek posiadania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, np. na zakup mieszkania, jest dla niektórych osób przeszkodą w zaciągnięciu takiego kredytu. Rozwiązaniem może być wykorzystanie na ten cel środków zgromadzonych w PPK.
Uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych, który nie ukończył 60 lat, może w każdej chwili wycofać wszystkie oszczędności z rachunku PPK. Na ten rachunek wpłyną później nowe środki – chyba, że uczestnik PPK złoży pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip