Przy zmianie pracy pracodawca w imieniu pracownika zawiera umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, wybraną w danej firmie. Pracownik tym samym otrzymuje dane do nowego rachunku PPK. Nadal jednak na rachunkach z poprzednich miejsc pracy ma on zgromadzone pieniądze.
Rozpoczęcie przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności z programu, po osiągnięciu 60. roku życia, oznacza, że nie mogą być za niego dokonywane wpłaty do PPK. Od 21 listopada br. PFR poinformuje o tym – za pośrednictwem instytucji finansowych prowadzących rachunki takiego uczestnika – wszystkich pracodawców.
Portal PPK jako spółka PFR wyszedł naprzeciw polskim pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców. Przygotował materiały dla pracowników nieposługujących się językiem polskim. Zgodnie z danymi ZUS, niemal 1 mln 25 tys. obcokrajowców pracuje w Polsce legalnie i podlega ubezpieczeniom społecznym (dane z 9 sierpnia 2022). Największą część z nich według tych danych stanowią obywatele Ukrainy.
W sierpniu 2022 roku wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych sięgnęła 10 miliardów złotych, pomimo niesprzyjających warunków spowodowanych przez pandemię COVID-19 i wojnę na Ukrainie.
Już ponad 100.000 osób sprawdziło wysokość środków, zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych, za pomocą serwisu MojePPK. Istniejące od początku roku narzędzie wygenerowało także prawie 2 miliony odsłon.
Pracownicy z Ukrainy stanowią coraz liczniejszą grupę uczestników programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W związku z wojną w Ukrainie i rosnącą społecznością ukraińską w Polsce, rośnie również liczba pracowników zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach objętych programem PPK.
Umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć już po 14 dniach zatrudnienia. W wyznaczonych przez ustawę o PPK ramach czasowych, pracodawca sam decyduje, kiedy „zapisać” pracownika do PPK.
20 maja 2022 r. została ogłoszona nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Nowe regulacje mają na celu uproszczenie funkcjonowania PPK oraz uwzględniają wiele istotnych postulatów z rynku.
Dla każdego pracownika oszczędzającego w PPK wybrana przez jego pracodawcę instytucja finansowa otwiera prywatny imienny rachunek, na którym są gromadzone jego oszczędności. Pracownicy coraz częściej poszukują informacji o możliwości zalogowania się i sprawdzenia stanu rachunku. Sprawdź jak to zrobić.
Oszczędności w PPK tworzone są wspólnie przez trzy strony: pracowników, pracodawców oraz państwo. Jednak obowiązek wdrożenia PPK w firmie spoczywa na pracodawcach. Aby wprowadzić PPK, należy wybrać instytucję finansową, podpisać umowę o prowadzenie i zarządzanie w odpowiednim terminie oraz rozpocząć naliczanie wpłat.
Polski Fundusz Rozwoju przekazał instytucjom finansowym zarządzającym PPK ponad 402 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2021 rok. Do 15 kwietnia br. zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 1,67 mln uczestników PPK.
Każdy cudzoziemiec, pracujący w Polsce, może zostać uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Dla osób, które nie posługują się językiem polskim, utworzono strony informacyjne w języku angielskim. To druga, po ukraińskiej, wersja językowa strony mojeppk.pl.
Środki zgromadzone w PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Wyjątek dotyczy tylko roszczeń alimentacyjnych Nie można również ustanowić zastawu na środkach z PPK
Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła program działania na rok 2022 oraz na lata 2022-2024. W programie ujęto 200 kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Osoby, które wcześniej zrezygnowały z uczestnictwa w PPK, nie muszą czekać na autozapis, aby przystąpić do programu. Jeśli zmienią zdanie co do swojego uczestnictwa w PPK, pracodawca zapisze je do PPK już teraz, po złożeniu odpowiedniej deklaracji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip