Pracodawca może wcześniej zawrzeć umowę o prowadzenie PPK

Dodano: 15 czerwca 2022
Pracodawca może wcześniej zawrzeć umowę o prowadzenie PPK

Umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć już po 14 dniach zatrudnienia. W wyznaczonych przez ustawę o PPK ramach czasowych, pracodawca sam decyduje, kiedy „zapisać” pracownika do PPK.

4 czerwca 2022 r. weszła w życie zmiana m.in. art. 16 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Została ona wprowadzona ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079). Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może wcześniej zawrzeć w imieniu pracownika umowę o prowadzenie PPK, ale nie musi skorzystać z tej nowej możliwości.

Przypomnijmy, dotychczas podmiot zatrudniający zawierał umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie trzeciego miesiąca (90 dni) zatrudnienia w tym podmiocie oraz nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin trzech miesięcy zatrudnienia. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników, a jednocześnie nie pogarszając sytuacji pracodawców, umożliwił zawarcie umowy o prowadzenie PPK w dłuższym okresie. Obecnie podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia w tym podmiocie oraz nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące zatrudnienia.

Zarówno przed zmianą ustawy o PPK, jak i po tej zmianie, pracodawca sam decyduje o momencie zawarcia w imieniu pracownika umowy o prowadzenie PPK – w określonych przez ustawę ramach czasowych. Powinien jednak pamiętać o art. 23 ust. 1 ustawy o PPK, zgodnie z którym do osób zatrudnionych stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy dotyczące obowiązku równego traktowania.

Nowelizacja ustawy o PPK nie zmieniła pozostałych zasad zawierania umowy o prowadzenie PPK. Do okresu zatrudnienia, potrzebnego do zawarcia tej umowy, w dalszym ciągu wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał tę osobę zatrudnioną.

Oznacza to m.in., że dla nowo zatrudnionego pracownika, który legitymuje się co najmniej 14-dniowym okresem zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, umowa o prowadzenie PPK może zostać zawarta już w pierwszym dniu zatrudnienia.

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz