Kosztem podatkowym pracodawcy mogą być wydatki poniesione w związku z podróżami służbowymi pracowników, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Do wypłaty pracownikom takich należności obliguje pracodawców art. 775 Kodeksu pracy. Prześledźmy obowiązujące przepisy, ponieważ lato i spadek zachorowań na COVID na pewno zwiększą liczbę wyjazdów służbowych.
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Na zmianach zyskają zarówno przewoźnicy, jak i korzystający z ich usług przedsiębiorcy.
Pracodawca (PKPiR, VAT) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług leśnych. Zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, którzy w umowie, jako miejsce pracy, mają wskazany „cały kraj". Pracodawca wygrał przetarg i będzie wykonywał pracę w innym województwie, co wiąże się z zapewnieniem noclegów pracownikom. Czy może on wystawić swoim pracownikom „polecenie wyjazdu służbowego" i na tej podstawie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu diety oraz noclegi? Jak to ująć w PKPiR? Czy w innym przypadku wartość noclegów (które pokrywa pracodawca) będzie stanowiła u pracowników opodatkowany i ozusowany przychód?
Pracownicy wysyłani w delegacje, za zgodą pracodawców, często przedłużają pobyt w miejscu docelowym, kontynuując go po realizacji zadań służbowych, tym razem w celach prywatnych. Jak rozliczyć takie delegacje?
Miesiące letnie i początek jesieni sprzyjają wypoczynkowi. Nic więc dziwnego, że powszechnie praktykowane jest łączenie przez pracowników służbowych wyjazdów z takim prywatnym wypoczynkiem, zwłaszcza jeśli ich celem są atrakcyjne turystycznie miejscowości. Większość pracodawców patrzy na takie delegacje przychylnym okiem, ale powinni oni pamiętać o ich prawidłowym rozliczaniu, również pod względem podatkowym.
W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi dietę w podroży, jak ująć w ewidencji rachunkowej – sprawdź na przykładach.
Zdarza się, że przedsiębiorca wykonuje zlecenia za granicą. Czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Zobaczmy, jakie zajął stanowisko w tej kwestii.
Pytanie: Czy zwrot kosztów podróży dla pracownika na podstawie biletu autobusowego lub kolejowego można w całości zaliczyć do kosztów podatkowych w spółce z o.o.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip