Pytanie: Czy wypłata odszkodowania przez byłego pracodawcę byłemu pracownikowi z ugody pozasądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?
Pytanie: Jestem rolnikiem ryczałtowym. Posiadam plantację truskawek. Z uwagi na brak rąk do pracy zamierzam zatrudnić na umowę o dzieło obywateli z Ukrainy. Chcę zlecić każdemu pracownikowi wypielenie 1 ha plantacji w terminie 1 miesiąca. Jakie formalności muszę w związku z tym załatwić? Chodzi o podatek dochodowy i ZUS. Nadmieniam, że osoby te zamelduję czasowo w moim gospodarstwie.
Pytanie: Prowadzę księgi rachunkowe, ale jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zatrudniam 8 pracowników na umowę o pracę i 2 zleceniobiorców. Proszę o podanie przykładu – prawidłowego sporządzenia dokumentu dotyczącego naliczenia płac, czyli PK z uwzględnieniem wszystkich składników wraz z zapłaconymi składkami na ubezpieczenia społeczne i naliczonymi w tych płacach. Wszystkie wynagrodzenia wypłacane są gotówką w kasie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Pierwsze możliwe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ustalono nie wcześniej niż na 30 czerwca 2008 r. Podpisano jednak ugodę przed notariuszem, że następuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a tytułem rekompensaty pracownik otrzyma 10.000 euro płatne w danym dniu, w którym następuje rozwiązanie umowy wg przelicznika kursu NBP na złotówki. Czy od tej rekompensaty, tzw. odszkodowania, należy zapłacić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował u nas 3 lata, ma 3-miesięczne wypowiedzenie z winy pracodawcy - likwidacja stanowiska pracy. Czy powinien dostać odprawę pieniężną w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia? Czy odprawa jest zwolniona ze składek na ZUS, czy naliczam tylko podatek? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak ująć w sprawozdaniu oraz w ewidencji księgowej niezapłacone w 2006 r. składki odprowadzane przez pracodawcę na ubezpieczenia społeczne oraz FP i FGŚP? Składki te zostały opłacone w styczniu 2007 r. Prowadzę pełną księgowość i nie wiem, jak ująć te operacje na kontach księgowych. Na jakiej podstawie będę mogła odliczyć zapłacone składki w podatku dochodowym od osób prawnych, tak, aby wynikało to z ewidencji księgowej? - pyta przedsiębiorczymi z Gdyni.
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
Pytanie: Zakupiłem używany sprzęt rolniczy, tj. prasę do belowania i ciągnik rolniczy na rachunki, na których jest EURO, NIP w Niemczech. Na rachunkach jest podana wartość bez podatku. Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT? - pyta przedsiębiorca ze Skwierzyny.
Pytanie: Jesteśmy spółką jawną, prowadzącą ewidencję księgową w oparciu o ustawę o rachunkowości. Samochód osobowy właściciela, niewprowadzony do ewidencji środków trwałych, rozliczany jest na zasadzie prowadzenia ewidencji przebiegu km i porównaniu z fakturami na wydatki związane z eksploatacją samochodu. Mam jednak wątpliwość, czy faktury na wydatki samochodowe, np. zakup paliwa (wystawiane na naszą firmę) mogę wprowadzać do ksiąg? - pyta księgowa z Płocka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip