Pytanie: Kupujemy bilety autobusowe od przewoźników polskich i zagranicznych dla indywidualnych klientów, a następnie odsprzedajemy je, doliczając marżę. Przejazd przebiega na terytorium Polski oraz poza nim. Jaką stawką będzie opodatkowana taka sprzedaż? - pyta księgowa z Grudziądza.
Pytanie: Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie zatrudniała na umowę zlecenia Ukrainkę mającą pozwolenie na pracę z Urzędu Pracy. Będzie wykonywała zawód sprzątaczki. Jak rozliczyć składki ZUS i zaliczki z tytułu podatku dochodowego? - pyta księgowa z biura rachunkowego w Radomiu.
Pytanie: Czy zgodnie z nowymi przepisami podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów powinni księgować faktury za telefon, energię elektryczną, wywóz nieczystości z datą ich otrzymania, czy datą wystawienia faktury, czy może z datą płatności? Problem też pojawił się w sytuacji, kiedy fakturę otrzymano 4 stycznia 2007 r. - data wystawienia była 30 grudnia 2006 r., a termin płatności 15 stycznia 2007 r. Faktura za abonament telefoniczny dotyczyła stycznia 2007 r., a rozmowy były za grudzień 2006 r. To samo pytanie dotyczy ewidencji VAT - z jaką datą ująć w ewidencji? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Sprzedałam nieruchomość przed upływem 5-ciu lat jej posiadania i następnie wybudowałam dom, gdzie zainwestowałam ww. pieniądze. Następnie wybudowany dom zamierzam podarować córce. W umowie darowizny ma być zaznaczone, że ja jako darczyńca mam prawo dożywotniego zamieszkania bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów utrzymania nieruchomości. Od oddania budynku do użytkowania minął rok. Czy istnieją dla mnie jakiekolwiek zobowiązania podatkowe związane z przeprowadzeniem ww. transakcji - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Pytanie: Jakie mam obowiązki wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem rencisty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR - pisze przedsiębiorca z Mławy.
Pytanie: Polska firma - usługi dla rolnictwa, chce wysłać część pracowników do Belgii. Firma podpisała kontrakt na zbiór owoców z plantacji znajdującej się w Belgii na 3 miesiące. Oddelegowuje swoich pracowników na taki czas, jak w kontrakcie. Delegowani pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonują ją w Polsce, a w Belgii tylko czasowo. Czy do całkowitego przychodu pracownika można zaliczyć wynagrodzenie zasadnicze (2.616 zł) + należne mu diety (45 euro za dzień) + inne należności z tytułu podróży służbowej? Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie podlegają składkom na ZUS i podatkowi dochodowemu. Czy można je zatem uwzględnić w liście płac jako przychód pracownika nieopodatkowany i niepodlegający składkom na ZUS? - pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: Jak się ujmuje w PKPiR towary z importu? Proszę o wyliczenia na przykładzie z cłem, akcyzą i VAT. Jak obliczyć w tym wypadku cenę zakupu? – pyta przedsiębiorca z Gdyni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip