Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie czy przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą zalicza się do przychodu z działalności gospodarczej.
Podatnik ma możliwość wpływania na wielkość kosztów uzyskania przychodów poprzez wybór odpowiedniej metody amortyzacji. Z jednorazowej amortyzacji skorzystają tylko mali podatnicy lub osoby rozpoczynające działalność. Z kolei metodę degresywną można zastosować tylko do wybranych środków trwałych.
Amortyzacja to rozłożone w czasie odpisywanie w koszty wartości środka trwałego. Wartość początkowa składnika majątku, który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej nie ma wpływu na to, czy uznamy go w związku z tym za środek trwały czy inny składnik majątku. Ma natomiast znaczenie dla sposobu jego amortyzacji.
Od firmowego sprzętu wykorzystywanego w pracy, osoba na kontrakcie nie osiąga dodatkowego przychodu podlegającego PIT. Inaczej wygląda kwestia zwrotu kosztów za przejazdy i noclegi.
Minister finansów wyjaśnił, że udostępnienie osobie fizycznej zatrudnionej na kontrakcie: firmowego samochodu, komputera, telefonu komórkowego, czy też powierzchni biurowej w siedzibie firmy oraz jej oddziale znajdującym się w innej miejscowości nie będzie powodowało powstania przychodu podlegającego PIT.
Dziś rozpoczęła się ogólnopolska zbiórka poparcia Deklaracji Praw Podatnika. Organizatorzy akcji Wydawnictwo Wiedza i Praktyka i Krajowa Izba Doradców Podatkowych, chcą, by Deklaracja stała się obowiązującym dekalogiem praw, które winny być egzekwowane i przysługiwać podatnikom w relacjach z urzędami i urzędnikami.
Zwróć uwagę na konieczność oszacowania prawdopodobieństwa uzyskania dochodu do opodatkowania w przyszłości.
Ilekroć tankujesz paliwo do swojego samochodu, nieraz przemyka Ci pewnie przez głowę myśl, że benzyna czy olej napędowy są bardzo drogie. Prawda jest taka, że tylko niewielka część ceny benzyny to odbicie ceny ropy na rynkach światowych, duża część to po prostu różne podatki. Oczywiście - gdy cena ropy rośnie, i to szybko - wówczas niestety przekłada się to na cenę benzyny na stacji benzynowej, w odwrotnym kierunku zaś - gdy cena ropy spada - już tak szybkich obniżek często nie ma. Cóż, kierowca nie może nic tu zrobić, jedynie liczyć na to, że ceny ropy mocniej spadną, bo na znaczącą obniżkę podatków - wiadomo nie od dziś - w naszym kraju nie ma co liczyć. Sprawdź więc zatem, jakie trendy odnośnie do cen ropy nastąpiły w ostatnim czasie i jak może to się kształtować w najbliższym czasie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip