Podatek odroczony pojawia się w sytuacji, gdy jednostka rozpoznaje przychody i koszty na potrzeby podatkowe i bilansowe w różnych okresach. Sprawdź na przykładach, jak ewidencjonować w księgach rezerwy i aktywa na odroczony podatek dochodowy.
Jakim kodem PKWiU powinien się posługiwać przedsiębiorca na produkt końcowy zmieszany, stanowiący paszę dla zwierząt? Skład paszy to mieszanka porafinacyjnych kwasów tłuszczowych o kodzie PKWiU 20.14.31.0 z margaryną o kodzie PKWiU 10.42.10.0 . W mieszance margaryna stanowi 80% składu mieszanki, a porafinacyjne kwasy tłuszczowe 20%. Kwasy tłuszczowe opodatkowane są stawką VAT 23%, natomiast margaryna stawką VAT 8%. Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana mieszanka, która stanowi paszę oraz pod jakim kodem PKWiU powinniśmy ją sprzedawać?
Ewidencja prowadzona przez podatników VAT musi mieć postać elektronicznych zapisów w programie komputerowym. Forma papierowa odchodzi do lamusa, lecz popularne pliki Word oraz Excel również nie będą wystarczające.
Sprawdź, czy w 2017 r. podatek dochodowy na potrzeby PIT należy naliczać tak jak w 2016 r.? Czy już od stycznia 2017 r. liczyć według nowej skali, a dopiero w rozliczeniu rocznym za 2017 r. należy naliczać podatek zgodnie z nową skalą progresywną?
Podatnik w kwietniu 2017 roku zapłacił część podatku od nieruchomości za lata 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 wraz z odsetkami. Czy może te kwoty zapłacone w 2017 roku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2017 roku?
Od 1 stycznia 2018 r. informacje o przychodach, kosztach, podatkach dochodach lub stracie największych podatników oraz podatkowych grup kapitałowych będą dostępne publicznie.
Od 2017 roku obowiązuje nowa Klasyfikacja Środków Trwałych ( KŚT 2016) , która do celów podatkowych i rachunkowych ma zastosowanie od 2018 roku.
Czy przedsiębiorstwo może zastosować regulacje umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i zaniechać poboru podatku na podstawie elektronicznej wersji certyfikatu rezydencji? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta.
Jeszcze do niedawna jeżeli osoba bliska uregulowała podatek za swojego małżonka prowadzącego działalność gospodarcząorgany podatkowe nie chciały uznać, że zobowiązanie do zapłaty podatku wygasło. Stąd nadal podejmowały próby egzekucji tego zobowiązania od samego podatnika. Takie postępowanie było też akceptowane przez sądy administracyjne. Jak jest teraz? Sprawdź komentarz eksperta.
Dzisiaj osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz będące przedsiębiorcami, muszą uiścić pierwszą ratę podatku od nieruchomości, gdy otrzymały decyzję wymiarową, co najmniej 14 dni przed ustawowym terminem zapłaty.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany do wydania decyzji ustalającej podatek od nieruchomości osobom fizycznym, które są: właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości. Wcześniej jednak podatnik powinien złożyć do nich informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip