Zapłata podatku przez osoby trzecie. Upewnij się czy ktoś może zapłacić podatek za nas

Dodano: 19 października 2016
34b52279470f11210294cdbcab90af3616228cbd-large

Jeszcze do niedawna jeżeli osoba bliska uregulowała podatek za swojego małżonka prowadzącego działalność gospodarcząorgany podatkowe nie chciały uznać, że zobowiązanie do zapłaty podatku wygasło. Stąd nadal podejmowały próby egzekucji tego zobowiązania od samego podatnika. Takie postępowanie było też akceptowane przez sądy administracyjne.  Jak jest teraz? Sprawdź komentarz eksperta.

Wydawać by się mogło, że sprawą oczywistą jest, że osoba bliska (mąż, rodzic) może uregulować za podatnika (swojego małżonka, swoje dziecko) podatek. Sprawa ta jednak nie była do końca jasna dla organów podatkowych. Często pomimo uregulowania w naszym imieniu podatku przez kogoś innego organy podatkowe nie chciały uznać, że zobowiązanie do zapłaty podatku wygasło i nadal podejmowały próby egzekucji tego zobowiązania od samego podatnika. Takie postępowanie było też akceptowane przez sądy administracyjne. 

KOMENTARZ EKSPERTA

Specjalnie dla Portalu FK komentuje dr Agata Błaszczyk - doradca podatkowy i właściciel Kancelarii Prawa Podatkowego. Praktyk z ponad 12-letnim doświadczeniem w dziedzinie stosowania prawa i kształtowania strategii podatkowej oraz reprezentowania stron przed organami administracji podatkowej i sądami administracyjnymi.

Sytuacja zmieniła się z początkiem 2016 r. Do przepisów Ordynacji podatkowej wprowadzone zostały regulacje umożliwiające zapłatę podatku za podatnika przez inne osoby.

Po nowelizacji zapłata podatku w czyimś imieniu powoduje, że jego zobowiązanie podatkowe wygasa. Możliwość taką wprowadzono w treści art. 62b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem zapłata podatku może nastąpić także przez:

1)  małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę;

2)  aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym;

3)  inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

Niezwykle ważne w przypadku zapłaty podatku przez osobę trzecią jest prawidłowe opisanie dowodu zapłaty, w taki sposób aby nie budził on wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty, bowiem tylko w takiej sytuacji urząd skarbowy uzna, że wpłata pochodzi ze środków podatnika i uzna zobowiązanie podatkowe za uregulowane.

Słowa kluczowe:
osoba trzeciapodatek
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz