Podatek od ogrodzenia 2025 – poznaj stanowisko MF

Dodano: 20 stycznia 2025
  Podatek od ogrodzenia 2025 – poznaj stanowisko MF

Ministerstwa Finansów wydało oświadczenie, w którym odniosło się do informacji przekazywanych m.in. przez media, a dotyczących wprowadzenia nowego podatku od ogrodzeń, po zmianach przepisów od 1 stycznia 2025 r. Wynika z niego, że informacje te należy uznać za wprowadzające w błąd. Sprawdź, czy trzeba płacić podatek od ogrodzenia w 2025 roku.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki status miały ogrodzenia na gruncie przepisów o podatku od nieruchomości obowiązujących do końca 2024 roku
  • Czy od 1 stycznia 2025 r. zaszły zmiany w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ogrodzeń
  • Jakie znaczenie dla opodatkowania tego rodzaju obiektów ma prowadzenie działalności gospodarczej
  • Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości od ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część jest zajęta przez osobę prywatną np. na prowadzenie biura rachunkowego.

Oglądaj szkolenie:

Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości 2025 – kluczowe informacje dla firm

Pobierz deklarację DN-1 za 2025 rok:

Sprawdź też:

Jak skorzystać z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji DN-1 za  2025 rok

Podatek od szopy wyższy niż od domu - czy MF zmieni przepisy  

Kolejna propozycja zmian w opodatkowaniu nieruchomości - nowelizacja już opublikowana

Niższy podatek od nieruchomości dla wynajmu mieszkań w ramach działalności gospodarczej - korzystne rozstrzygnięcie NSA

Wyrok TK w sprawie budowli. Sprawdź, skutki dla podatników

Ogrodzenia a podatek od nieruchomości do końca 2024 roku

W komunikacie opublikowanym  przez Ministerstwo Finansów 19 stycznia br. poinformowano, że do końca 2024 roku ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatek od ogrodzenia 2025

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Warunkiem objęcia ogrodzeń podatkiem od nieruchomości było i nadal jest wykazanie ich związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z  6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Taką działalnością w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest działalność leśna, tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie:

  • urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu,
  • utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych,
  • gospodarowania zwierzyną,
  • pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także
  • sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym (art. 1a ust. 2 i art. 1a ust. 1 pkt 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 roku, jak i obecnie.

Ogrodzenia budynków mieszkalnych a podatek od nieruchomości

Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie.

Według Ministerstwa Finansów wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń, należy uznać za wprowadzające w błąd.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz