Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ministerstwa Finansów wydało oświadczenie, w którym odniosło się do informacji przekazywanych m.in. przez media, a dotyczących wprowadzenia nowego podatku od ogrodzeń, po zmianach przepisów od 1 stycznia 2025 r. Wynika z niego, że informacje te należy uznać za wprowadzające w błąd. Sprawdź, czy trzeba płacić podatek od ogrodzenia w 2025 roku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie:
Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości 2025 – kluczowe informacje dla firm
Pobierz deklarację DN-1 za 2025 rok:
Sprawdź też:
Jak skorzystać z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji DN-1 za 2025 rok
Podatek od szopy wyższy niż od domu - czy MF zmieni przepisy
Kolejna propozycja zmian w opodatkowaniu nieruchomości - nowelizacja już opublikowana
W komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów 19 stycznia br. poinformowano, że do końca 2024 roku ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Taką działalnością w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest działalność leśna, tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie:
Budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 roku, jak i obecnie.
Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie.
Źródło:
www.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.