Deklaracja w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych
Za nami Dzień wolności podatkowej, który w tym roku przypadł 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku. Oznacza to, że na opłacenie wszystkich należnych podatków pracujemy aż 158 dni, to dwa dni więcej niż w ubiegłym roku.
Brak przepisów krajowych nie jest przeszkodą, aby odmówić zwolnienia od WHT w wypadku oszustwa lub nadużycia prawa. Tak wynika z ostatnich orzeczeń TSUE. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?
Urzędnik skarbowy, który udowodni, że podmiot występujący z wnioskiem o nadpłatę uzyska bezpodstawne wzbogacenie, nie zwróci kwoty nadpłaconego lub nienależnego podatku – tak zakłada nowa Ordynacja podatkowa.
Jakie są konsekwencje w CIT i VAT odnośnie sprzedaży biletów za usługi rozrywkowe (escape roomy, pokoje zagadek) dla osób nieprowadzących działalności gospodarczych? Spółka prowadzi sprzedaż za pomocą e-sklepu. Proces sprzedaży jest dokonywany online w pierwszej fazie poprzez zamówienie. Następnie jest dostępna opcja zapłaty. Usługa jest wykonywana w okresie późniejszym. Czy zapłata za bilet powoduje obowiązek podatkowy w VAT oraz wykazanie tego jako przychód w CIT? Jakie to zdarzenie ma konsekwencje odnośnie ewidencji? Czy potrzebna jest przy sprzedaży online kasa fiskalna, na której trzeba zestawienie takiej sprzedaży ujmować?
Polski podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych z VAT, zatrudnia na zlecenie osoby fizyczne. Niestety coraz trudniej jest z odpowiednią kadrą i ludźmi, którzy w ogóle chcą pracować. W związku z powyższym przedsiębiorca prowadzi rozmowy ze studentami z Ukrainy i Białorusi. Studentka z Ukrainy jest na trzecim roku studiów i ma wizę do 31 marca 2019 r. i nie ma jeszcze karty czasowego pobytu. Czy można ją zatrudnić na zlecenie jak zwykłego studenta? Czy trzeba załatwić jakieś dodatkowe procedury i pozwolenia? Jak ją rozliczyć? Czy wystawić PIT-11 czy IFT i gdzie? Druga kandydatka jest studentką drugiego roku z Białorusi. Kobieta ta ma kartę pobytu i na niej jest zaznaczone – dostęp do rynku pracy. Czy można ją zatrudnić jak zwykłego studenta na zlecenie do 26 roku bez składek? Jak ją prawidłowo rozliczyć? Studentka ma meldunek w urzędzie skarbowym Warszawa -Mokotów. Czy do urzędu skarbowego wystarczy zwykły PIT-11?
Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zmiana w zasadach poboru zaliczek na podatek dotycząca pracowników, których dochód uzyskany od początku roku w danym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r. Ze względu na konieczność przystosowania systemów informatycznych płatników warto sprawdzić jednak już dziś konsekwencje uchwalonych zmian.
Z początkiem 2019 r. ustawodawca planuje wprowadzić do ustaw o podatkach dochodowych nowe regulacje dotyczące tzw. niezrealizowanych zysków. Instytucja ta potocznie nazywana jest tzw. exit tax.
Z początkiem 2019 r. ustawodawca planuje wprowadzić do ustaw o podatkach dochodowych nowe regulacje dotyczące tzw. niezrealizowanych zysków. Instytucja ta potocznie nazywana jest tzw. exit tax. Kto i ile zapłaci nowy podatek? Sprawdźmy.
Podatek od przychodów z budynków wynosi 0,035 % podstawy opodatkowania, ale dotyczy tylko tych budynków, które zostały oddane w całości albo w części do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.
Resort finansów zapowiedział zmiany podatkowe, które mają uprościć prowadzenie biznesu. Rezygnacja z deklaracji VAT, czy 9% stawka CIT dla małych firm, to tylko niektóre propozycje. Zobacz, czy skorzystasz na zmianach.
Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie sporządzania, przeglądu i aktualizacji dokumentacji podatkowej, w szczególności w odniesieniu do transakcji finansowych. Sprawdź, co to dla Ciebie oznacza.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip