Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przedłożony przez ministra finansów.
W związku z trudnościami w realizacji zadań zlecanych organizacjom pozarządowym wywołanymi epidemią koronawirusa, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmienił zasady realizacji i rozliczania umów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Od 1 października 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, spełniające ustawowe warunki, będą mogły otrzymywać świadczenie uzupełniające w wysokości do 500 zł miesięcznie (tzw. 500+ dla niepełnosprawnych). <a >Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Co należy zrobić aby je uzyskać?
Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą nie stracą prawa do refundacji składek z PFRON, jeżeli nieznacznie spóźnią się z ich opłaceniem. Takie zmiany, na korzyść tych osób weszły w życie 1 października 2015 r.
Wymiana podłogi, czy zakup pieca gazowego nie są niezbędne do adaptacji mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. W konsekwencji takie wydatki nie uprawniają do skorzystania z preferencji podatkowych.
Sprawa dotyczyła małżonków, którzy opiekowali się osobą niepełnosprawną. Organy podatkowe zakwestionowały możliwość zaliczenia wydatków na zakup podłogi sosnowej i boazerii oraz pieca gazowego na cele rehabilitacyjne.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. To najważniejsza zmiana w nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którą Rada Ministrów przyjęła 27 maja 2014 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip