Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W życiu gospodarczym podatnika niejednokrotnie zdarza się przekazać towary za darmo lub wykonać usługę bezpłatnie. Motywy lub przyczyny mogą być przeróżne, niemniej tego rodzaju zdarzenia mogą powodować skutki podatkowe w podatku od towarów i usług. Stąd konieczna jest uważność przy takich świadczeniach, bowiem w niektórych sytuacjach nieodpłatne świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu.
Przekazanie przez przedsiębiorcę towaru za darmo lub wykonanie usługi bezpłatnie mogą powodować skutki podatkowe w podatku od towarów i usług. Sprawdź, kiedy nieodpłatne świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu.
Przedsiębiorcy, aby zdobyć klientów lub utrzymać już istniejących, często przekazują im różnego rodzaju świadczenia. Zakup oraz ich przekazanie wywołuje skutki na gruncie podatków, i to zarówno po stronie firmy przekazującej, jak i obdarowanego. Jak wskazuje praktyka, rozliczanie takich świadczeń budzi poważne problemy.
Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy.
Nieodpłatne świadczenia są częstą praktyką biznesową, ponieważ pomagają budować relacje z klientami i osiągać wspólne cele. Nieodpłatne przekazywanie towarów czy wartości niematerialnych i prawnych, tj. świadczeń podobnych do darowizny, jest opodatkowane VAT. Czy w związku z tym odbiorca takiego świadczenia ma prawo do odliczenia podatku? Tematyką tą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt I FSK 1806/18.
Firma planuje wyjazd integracyjno-szkoleniowy ze środków obrotowych. Oprócz pracowników i osób współpracujących na zasadzie B2B będą również członkowie rodzin tych osób. Czy koszty jakie poniesie firma za członków rodziny należy potraktować, jak pozapłacowe świadczenie dla pracowników i opodatkować? Jakie są skutki podatkowe wyjazdu integracyjnego pracowników firmy? Sprawdźmy.
Przy ocenie, czy udział w wyjeździe integracyjno-szkoleniowym pracownika wraz z członkami rodziny prowadzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy PIT, musimy kierować się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 (Dz.U. z 2014 r., poz. 947).
W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które łącznie:
Organy podatkowe traktowały udział w szkoleniu organizowanym przez samorząd jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu. Czy członkowie samorządów zawodowych mogą się przestać martwić kwestią PIT w przypadku szkoleń organizowanych przez izby? Nowa interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości podatników. Poznaj szczegóły.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip