Utrzymujące się zagrożenie w związku z pandemią koronawirusa, przy jednocześnie postępującym procesie odmrażania gospodarki powoduje, że coraz więcej pracodawców decyduje się na opłacenie swoim pracownikom testów diagnostycznych pod kątem COVID-19. Sprawdź, czy wartość takich świadczeń jest przychodem tych pracowników i czy trzeba odprowadzać od nich zaliczki na PIT.
Przedsiębiorca deleguje pracowników do pracy zagranicę i na miejscu zapewnia im zakwaterowanie. Ich udostępnianie jest konieczne ze względu na zapewnienie pracownikom możliwości wypełniania obowiązków służbowych i osiągnięcia przychodu przez pracodawcę. Czy udostępniane przez pracodawcę nieodpłatne świadczenie w postaci zakwaterowania na rzecz pracowników skierowanych w ramach delegowania powinny być oskładkowane? Od czego to zależy? Jak interpretuje tę kwestię ZUS?
Zapewnienie pracownikom oddelegowanym do wykonywania pracy w spółce nieodpłatnych świadczeń związanych z edukacją dzieci oraz dodatkowych mieszkań dla rodzin pracowników, stanowi usługę i podlega opodatkowaniu VAT. Poznaj komentarz do wyroku WSA.
Pracodawca udostępniający pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych nieodpłatnie lub za częściową opłatą powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek wartość tego świadczenia. Nie ma znaczenia fakt, że pracownicy wykorzystujący samochody do realizacji zadań służbowych dojeżdżają nimi także do pracy oraz z pracy do miejsca zamieszkania. Traktując jednocześnie pojazd jako środek lokomocji służący do przemieszczania się.
Wyjazd integracyjny zorganizowany przez pracodawcę nie prowadzi do powstania przychodu, co oznacza, że nie ma obowiązku zwiększenia przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę.
Firmowe spotkania nie generują dla pracowników przychodu podlegającego PIT. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej ministra finansów z 11 stycznia 2016 r., nr DD3.8222.2.331.2015.CRS. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń od pracodawcy, szef resortu finansów zmienia niekorzystne dla podatników interpretacje.
Jeżeli służbowe telefony wykorzystywane są wyłącznie do celów biznesowych, to nie ma podstaw, aby stwierdzić, że w takiej sytuacji po stronie pracownika powstanie przychód – potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
W przypadku udostępnienia telefonów tylko i wyłącznie do celów związanych z pracą i faktycznym wykorzystaniem tych telefonów wyłącznie do celów służbowych nie sposób uznać, iż pracownicy uzyskują przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jest to bowiem świadczenie, realizowane w interesie pracodawcy a nie pracownika.
Pióro czy długopis wręczony z okazji jubileuszu pracy zawodowej bądź przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy otrzymane kwiaty wraz z nagrodą rzeczową wręczone pracownikowi z okazji jubileuszu pracy zawodowej i przejścia na emeryturę lub rentę powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Korzystanie przez pracowników z sali gimnastycznej nie powoduje powstania u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To już kolejna zmieniona przez ministra finansów w ostatnim czasie interpretacja dotycząca świadczeń od pracodawcy.
Przedsiębiorca, który organizuje dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel takiego spotkania przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą, a także poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. W przeciwnym razie poniesionych wydatków nie będzie można uznać za koszt uzyskania przychodów.
W przypadku spotkań integracyjnych zwykle podatnicy mają kilka wątpliwości. Nie jest jasne to, czy wydatki na ten cel stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy, jaki jest krąg osób mogących brać udział w spotkaniu, aby dotyczące ich wydatki mogły być kosztem podatkowym u przedsiębiorcy, czy u uczestników spotkania powstaje obowiązek rozpoznania przychodów z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jakim jest udział w spotkaniu.
Kwestia kwalifikacji nieodpłatnych świadczeń jeszcze do niedawna budziła kontrowersje i była przedmiotem licznych sporów na linii pracodawca – organ podatkowy. Przełomowy w tej sprawie okazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Echem tego wyroku jest m.in. orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, sygn. akt I SA/Gl 287/15. Wyrok komentuje Natalia Jarzębowska, ekspert podatkowy w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
W wyroku z 18 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 287/15 WSA w Gliwicach stwierdził, że artykuły żywnościowe dostarczone przez pracodawcę i pozostawione do dyspozycji pracowników nie stanowią dla nich przychodu, jeżeli nie jest możliwe zindywidualizowanie świadczenia, czyli w sytuacji gdy jest ono dostępne w sposób ogólny dla wszystkich pracowników.
Wartość kwiatów wręczonych z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz w związku z przejściem na emeryturę czy rentę nie stanowi przychodu podlegającego PIT. Co innego, jeśli pracownikom szef wręczy upominki.
Pracownicy, którym za udział w spotkaniu firmowym szef doliczył podatek, mogą wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Sprawdź, jakie konsekwencje dla płatników i podatników ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący nieodpłatnych świadczeń.
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego jest korzystne przede wszystkim dla pracowników. O ile nie doszło do przedawnienia, mogą oni wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip