Nieodpłatne świadczenie na rzecz pracowników w postaci grupowego dowozu do pracy, którego wartości nie sposób przypisać indywidualnie każdemu z nich, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, a tym samym nie generuje obowiązku podatkowego. Taka jest sentencja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1724/10).
Kredyt to dziś jedna z najbardziej popularnych form finansowania działalności gospodarczej. Powszechną praktyką banków, zwłaszcza w ostatnich latach, jest żądanie dodatkowych zabezpieczeń ich spłaty. Kredytobiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą chętnie korzystają z gwarancji i poręczeń bez płacenia wynagrodzenia z tego tytułu. Dzieje się tak najczęściej w relacjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, np. gdy udziałowiec poręcza kredyt spółki, spółka poręcza kredyt spółki-siostry, czy spółki-córki. Czy powstaje zatem przychód w CIT?
W umowach kredytowych zawieranych zarówno przez osobę fizyczną, jak i przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą bank może zażądać poręczenia takiego kredytu. Sprawdź, czy umorzenie odsetek od kredytu stanowi przychód poręczyciela z tytułu nieodpłatnego świadczenia ze strony banku.
Prawo nie pozbawia możliwości zawierania umów pożyczek nieoprocentowanych. W takich przypadkach warto jednak pamiętać o skutkach podatkowych po stronie pożyczkobiorcy. Zarówno bowiem organy podatkowe, jak i sądy są zgodne, że tego rodzaju pożyczki stanowią nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Poznaj najnowszy wyrok WSA i sprawdź argumentację organów podatkowych i innych sądów administracyjnych w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip