Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dowóz do pracy i abonamenty medyczne dla pracowników podlegają PIT. Odprowadzanie zaliczki nie będzie jednak konieczne, gdy pracownik faktycznie nie otrzymuje świadczenia, a jedynie miał możliwość skorzystania z niego.
Przedsiębiorca, który zamierza przekazać zatrudnionym jabłka, poniesione na ich zakup wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli owoce będą dostępne dla wszystkich, a nie przypisane indywidualnie pracownikowi, wartości świadczenia nie trzeba doliczać do przychodu osób zatrudnionych.
Przedsiębiorca postanowił w ramach akcji PR wesprzeć polskie sadownictwo. Zamierza kupić jabłka i rozdać je pracownikom. Czy można taki wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych? – pyta Czytelnik.
Nieodpłatne świadczenia przekazane spółce przez osoby z I grupy podatkowej generują u wspólnika przychód, który jest zwolniony z podatku dochodowego.
O interpretację podatkową do ministra finansów wystąpił podatnik, który wraz z siostrą i z rodzicami przystąpi do spółki jawnej. Rodzice mają zamiar przekazać spółce nie-oprocentowaną pożyczkę. Podatnik nie był pewny, czy spowoduje to u niego przychód podlegający PIT. Zdaniem przedsiębiorcy osiągnie on przychód zwolniony z podatku.
Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi.
Maciej Soprych, członek zarządu w spółkach kapitałowych, członek ACCA, przypomina, że w przypadku świadczenia o nieodpłatnym charakterze istotne są dwa czynniki. Po pierwsze, w wyniku otrzymania takiego świadczenia powinno dojść do wzbogacenia jednej ze stron transakcji. Po drugie, otrzymujący korzyść nie może dokonać w zamian innego świadczenia.
Poznaj pełną treść komentarza.
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny postanowił zawiesić wydanie uchwały dotyczącej spotkań integracyjnych do czasu, aż Trybunał Konstytucyjny wypowie się w sprawie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń.
Prezenty o wartości poniżej 200 zł, które będą rozdawane w związku z reklamą świadczeniodawcy nie generują przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł – wyjaśnił minister finansów.
Pytanie do eksperta: W jakich sytuacjach od nieodpłatnych świadczeń nie trzeba pobierać podatku?
Komentuje Maciej Soprych, członek zarządu w spółkach kapitałowych, członek ACCA
Udzielenie spółce nieoprocentowanej pożyczki przez podatnika, będącego jednocześnie wspólnikiem, jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu PIT, w części odpowiadającej udziałowi pożyczkodawcy w zysku spółki.
Rodziny wielodzietne, które korzystają z gminnych kart uprawniających do zniżek, nie uzyskują z tego tytułu przychodu podatkowego - uznało Ministerstwo Finansów.
W środę NSA wydał kolejny korzystny dla podatników wyrok w sprawie imprez integracyjnych. Podobnie, jak w orzeczeniu z 24 stycznia 2013 r., sąd przychylił się do stanowiska, że nie ma przychodu podlegającego opodatkowaniu, w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie, czy i w jakim zakresie pracownik skorzystał z zaoferowanych mu nieodpłatnych świadczeń.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip