Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości jako miejsca siedziby spółki nieprowadzącej działalności

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 6 sierpnia 2012
Pytanie:  Małżonkowie (wspólność majątkowa) są właścicielami gruntu z zabudowaniami, na którym jako wspólnicy spółki cywilnej prowadzą działalność gospodarczą. Jeden z małżonków dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, w ramach której jest on czynnym podatnikiem VAT. Te same osoby razem z synem są jedynymi udziałowcami w spółce z o.o., która ma swoją siedzibę na gruncie będącym ich prywatną współwłasnością małżeńską (nieruchomość nie jest składnikiem majątku, który jako środki trwałe byłyby związane bądź to z działalnością spółki cywilnej, bądź też działalnością indywidualną jednego z małżonków). Spółka, która oczekuje na wydanie koncesji na sprzedaż paliw, nie prowadzi faktycznie działalności w miejscu swojej siedziby a związany z nią adres posłużył jedynie do jej zarejestrowania oraz jako adres do korespondencji. W wyniku kontroli urzędu skarbowego w spółce z o.o. do protokołu zostało wpisane oświadczenie jednego z udziałowców, że nie została zawarta żadna pisemna umowa najmu bądź użyczenia gruntu. W oświadczeniu tym określono kwotę, jaka byłaby uzyskiwana z tytułu najmu gruntu pod siedzibę spółki. Jakie konsekwencje w zakresie podatku dochodowego oraz VAT mogą spotkać małżonków, małżonka prowadzącego indywidualną działalność oraz spółkę?

Pozostało jeszcze 67 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel