likwidacja działalności

Wycofanie nieużytecznych towarów VAT

Wycofanie nieużytecznych towarów – czy podatnik musi korygować odliczony VAT

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący kwestii zachowania prawa do odliczenia przy nabyciu towarów nabytych w celu odsprzedaży, które są przez podatników wycofywane ze względu na ich utratę użyteczności w prowadzonej przez tych podatników działalności gospodarczej. Czy podatnik odliczy w takiej sytuacji VAT?

Komentowany wyrok wydany został w sprawie dotyczącej bułgarskiej spółki prowadzącej działalność w dziedzinie telekomunikacji. Spółka ta na potrzeby prowadzonej działalności nabywa różnego rodzaju dobra inwestycyjne oraz, w celu ich odsprzedaży, telefony komórkowe i inne urządzenia niezbędne lub pomocnicze dla korzystania ze świadczonych przez siebie usług. Podatek VAT zapłacony w związku z tymi zakupami spółka odliczała.

Część z takich towarów nabywanych w celu odsprzedaży spółka była zmuszona wycofywać (wykreślać z bilansu spółki danych towarów) z powodu zużycia, wadliwości, przestarzałości lub nieprzydatności.  Następnie niektóre z tych towarów zostały sprzedane jako odpady przedsiębiorstwom trzecim będącym podatnikami, a inne zostały zniszczone lub zutylizowane.

Czy korygować odliczony VAT od wycofanych towarów

W związku z tym spółka korygowała VAT odliczony przy nabyciu wskazanych towarów. Po pewnym czasie spółka złożyła jednak wniosek o zwrot kwot tych korekt. Wniosek ten został oddalony przez bułgarskie organy podatkowe obu instancji, podobnie jak skarga wniesiona do sądu administracyjnego na drugą z decyzji organów podatkowych.

Wyrok sądu administracyjnego pierwszej instancji został przez bułgarską spółkę zaskarżony do bułgarskiego najwyższego sądu administracyjnego. Sąd ten (dalej nazywany sądem odsyłającym) zawiesić postępowanie i zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej nazywanego Trybunałem) z kilkoma pytaniami prejudycjalnymi. Pytanie te nawiązywały przede wszystkim do treści art. 185 Dyrektywy 2006/112, z którego wynika obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego, jeżeli po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia.

Likwidacja firmy w Ukrainie – koszty podatkowe

Likwidacja firmy w Ukrainie – sprawdź, co z kosztami podatkowymi

Czy Zaniechane inwestycje, które polski przedsiębiorca rozpoczął na Ukrainie, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w razie wycofania biznesu w związku z toczącą się wojną? Sprawdźmy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza wiele ułatwień, które mają zachęcić polskich obywateli do pomocy na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom konfliktu wojennego.

Specustawa a koszty uzyskania przychodu

Wprowadzonorównież zmiany do ustawy o CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą zaliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Jest to możliwe, pod warunkiem, że zostały przekazane:

1) organizacjom,  wykonującym działalności pożytku publicznego lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2) jednostkom samorządu terytorialnego,
3) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
4) podmiotom wykonującym na terytorium Polski lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na rzecz wyżej wymienionych podmiotów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • dowiesz się, jakie zmiany wprowadziła specustawa ukraińska w zakresie kosztów uzyskania przychodów;
  • sprawdzisz, jak rozliczać zaniechane inwestycje spowodowane likwidacja firmy w Ukrainie.