Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący kwestii zachowania prawa do odliczenia przy nabyciu towarów nabytych w celu odsprzedaży, które są przez podatników wycofywane ze względu na ich utratę użyteczności w prowadzonej przez tych podatników działalności gospodarczej. Czy podatnik odliczy w takiej sytuacji VAT?
Komentowany wyrok wydany został w sprawie dotyczącej bułgarskiej spółki prowadzącej działalność w dziedzinie telekomunikacji. Spółka ta na potrzeby prowadzonej działalności nabywa różnego rodzaju dobra inwestycyjne oraz, w celu ich odsprzedaży, telefony komórkowe i inne urządzenia niezbędne lub pomocnicze dla korzystania ze świadczonych przez siebie usług. Podatek VAT zapłacony w związku z tymi zakupami spółka odliczała.
Część z takich towarów nabywanych w celu odsprzedaży spółka była zmuszona wycofywać (wykreślać z bilansu spółki danych towarów) z powodu zużycia, wadliwości, przestarzałości lub nieprzydatności. Następnie niektóre z tych towarów zostały sprzedane jako odpady przedsiębiorstwom trzecim będącym podatnikami, a inne zostały zniszczone lub zutylizowane.
Czy korygować odliczony VAT od wycofanych towarów
W związku z tym spółka korygowała VAT odliczony przy nabyciu wskazanych towarów. Po pewnym czasie spółka złożyła jednak wniosek o zwrot kwot tych korekt. Wniosek ten został oddalony przez bułgarskie organy podatkowe obu instancji, podobnie jak skarga wniesiona do sądu administracyjnego na drugą z decyzji organów podatkowych.
Wyrok sądu administracyjnego pierwszej instancji został przez bułgarską spółkę zaskarżony do bułgarskiego najwyższego sądu administracyjnego. Sąd ten (dalej nazywany sądem odsyłającym) zawiesić postępowanie i zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej nazywanego Trybunałem) z kilkoma pytaniami prejudycjalnymi. Pytanie te nawiązywały przede wszystkim do treści art. 185 Dyrektywy 2006/112, z którego wynika obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego, jeżeli po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Czy podatnik musi skorygować VAT naliczonego, jeżeli zniszczy towary z uwagi na brak ich dalszej użyteczności;
Jakie są skutki zniszczenia lub zutylizowania towaru nabytego w celu odsprzedaży
Polecamy też:
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
Korekta odliczonego VAT w związku z dokonaniem zwrotu towaru
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.