korekta VAT

Sprzedaż udokumentowana paragonami – korekta

Jak rozliczać korektę VAT w przypadku sprzedaży udokumentowanej paragonami

Niedawno TSUE wydał wyrok w sprawie rozliczania korekt podatku należnego z tytułu sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT. Poznaj skutki tego wyroku i komentarz eksperta.

Zasady korygowania sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących określają przepisy § 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przepisów tych nie wynika niestety sposób korygowania paragonów z zawyżoną stawką VAT. Mimo to nie ulega wątpliwości, że możliwość dokonywania takich korekt istnieje.

Zawyżona stawka VAT na paragonach a rozliczanie korekt – stanowisko skarbówki

W wyjaśnieniach organów podatkowych dominowało dotychczas stanowisko, że rozliczanie korekt takich paragonów jest możliwe tylko, jeżeli podatnik ma możliwość:

  • jednoznacznie zidentyfikować nabywców towarów lub usług oraz
  • zwrócić im nienależnie zapłacony zawyżony VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z  25 lutego 2016 r. – sygn. ILPP2/4512-1-902/15-3/JK czy interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2020 r. (nr 0113-KDIPT1-1.4012.818.2019.3.RG) oraz z 27 listopada 2015 r. (nr IPTPP1/4512-546/15-2/RG).

Odliczenie VAT w drodze korekty – sprawdź, jak postąpić krok po kroku

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu

Pytanie: Klient prowadzi działalność gospodarczą zajmująca się między innymi wynajmem lokali usługowych. Jest czynnym podatnikiem VAT. W 2009 roku na podstawie aktu notarialnego nabył wraz z małżonką nieruchomość, którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. Z końcem 2014 roku zakończył inwestycję, która zwiększyła wartość początkową środka trwałego. Od zakupionych materiałów do inwestycji został odliczony VAT. Nieruchomość ta amortyzowała się do 31 maja 2022 r. W 2024 r. planuje wycofać tą nieruchomość z działalności i wynajmować ją prywatnie. Czy w związku z tym będzie to skutkowało sporządzeniem korekty VAT odliczonego w ramach prowadzonej inwestycji na nieruchomości oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prywatnie wynajmował lokale w tej nieruchomości (przychód z najmu ok 50 tys. zł rocznie), pomimo prowadzonej działalności gospodarczej zajmującej się usługowym wynajmem lokali.

Obowiązującą na gruncie VAT definicję działalności gospodarczej określa art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT).

Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest również wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego, czyli tzw. prywatny wynajem (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2020 r. – sygn. 0114-KDIP1-1.4012.180.2020.1.RR oraz z  2 lutego 2023 r. – sygn. 0114-KDIP1-1.4012.656.2022.2.MM).

Zmniejszenie odliczonego VAT w związku ze stwierdzeniu błędnego wskazania usługi

Pytanie: Kontrahent wystawił fakturę w lutym 2023 roku dopiero w grudniu 2023 roku została zauważona pomyłka w fakturze, która polegała na błędnym wskazaniu usługi - wykonanie kserokopii. Kopie czarno-białe zostały zafakturowane jako kolorowe, co znacznie podniosło wartość usługi. Po zgłoszeniu tego błędu kontrahent wystawił nam fakturę korygującą 5 grudnia 2023 r., podając powód korekty, jako błędne rozliczenie. W związku z wystawieniem faktury korygującej powstała sytuacja gdzie odliczyliśmy za dużo VAT w lutym 2023 roku. Czy korektę możemy ująć w grudniu 2023 r. (miesiąc wystawienia faktury korygującej i otrzymania jej) czy powinniśmy skorygować luty 2023 roku, czyli miesiąc, w którym odliczyliśmy zbyt dużą wartość VAT?

Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:

  • w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
  • w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione
  • jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.