likwidacja działalności

W niektórych przypadkach trzeba zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej

Podatnik, który zawiesił na jakiś czas prowadzenie biznesu, nie musi oddawać ulgi na kasę. Co innego, jeżeli po takiej przerwie zdecyduje się na likwidację firmy.

W określonych przepisami sytuacjach (chodzi o art. 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 6 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących) podatnicy zobowiązani są do zwrotu tzw. ulgi na zakup kas. Konieczne jest to –– jeżeli w okresie trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. podatnik zaprzestanie używania kas rejestrujących objętych ulgą,
  2. podatnik nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis,
  3. podatnik zaprzestanie działalności,
  4. nastąpi otwarcie likwidacji podatnika,
  5. zostanie ogłoszona upadłość podatnika,
  6. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, a więc sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych;
  7. podatnik dokona odliczenia ulgi na zakup kas z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 porządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Jeden z podatników skorzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej i zawiesił działalność po 2 latach aktywności. Likwidacja działalności nastąpiła po okresie 4 lat od daty rozpoczęcia działalności. W trakcie zawieszenia działalności, ale jeszcze przed jej zamknięciem, podatnik sprzedał towary będące w magazynie ze względu na obniżanie się cen i wartości tego towaru dla zmniejszenia strat, rejestrując tę sprzedaż na kasie. Czy w tej sytuacji trzeba zwrócić ulgę na zakup kas?

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

W spisie likwidacyjnym nie ujmuje się środków trwałych, dla których upłynęła rozłożona korekta

Dla nieruchomości czas korekty wynosi 10 lat. Jeżeli po tym okresie podatnik kończy prowadzenie działalności gospodarczej, nie ujmuje w spisie z natury nieruchomości, dla której upłynął już moment korekty podatku naliczonego.

Zagadnienie sporne

Podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych część usługową budynku na potrze-by prowadzonej kancelarii notarialnej. Odliczał podatek przy nabyciu towarów i usług na potrzeby wybudowania wyłącznie usługowej części budynku mieszkalno-usługowego. Spór dotyczył tego, czy osoba ta miała obowiązek ująć część usługową budynku mieszkalno-usługowego jako środek trwały w spisie z natury na czas zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Stanowisko sądu

W przypadku towarów i usług, które na pod-stawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Po upływie okresu korekty środki trwałe podatnika w momencie likwidacji działalności nie powinny podlegać opodatkowaniu i nie powinny być ujmowane w spisie likwidacyjnym.

Pytanie do eksperta: Czy w sytuacji, gdy podatnik likwiduje firmę, w czasie trwania 10-letniej korekty, to konieczne jest opodatkowanie takich środków trwałych?

Likwidacja działalności gospodarczej po śmierci właściciela - obowiązki spadkobierców

Pytanie:  Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zmarła. Przedsiębiorca nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, działalność była opodatkowana na zasadach ogólnych. Podatnik prowadząc gabinet stomatologiczny, ewidencjonował sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, a w firmie zatrudniał jednego pracownika. W związku z zaistniałą sytuacją (zgon podatnika/pracodawcy), proszę o przybliżenie niezbędnych działań do poprawnej likwidacji działalności. Jak wygląda sytuacja spadkobierców, w szczególności małżonki, która prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT:
  1. Czy sprzedaż materiałów/towarów handlowych po śmierci męża skutkuje u niej obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego i w jakiej wysokości (czy powinien być sporządzony spis z natury)?
  2. Czy sprzedaż ruchomości, będących środkami trwałymi w działalności męża, po jego śmierci skutkuje podatkiem dochodowym?
  3. Czy żona (będąc opodatkowaną na zasadach liniowych) może rozliczyć dochód z działalności męża i rozliczyć ulgi na dzieci oraz wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku i w jaki sposób?
  4. Czy żona przed sprawą spadkową może dokonać sprzedaży wyposażenia jednego z gabinetów i towarów/materiałów tam się znajdujących? Jeżeli tak, to kto występuje w charakterze sprzedawcy?

Sprzedaż towarów, materiałów, również ruchomości będących środkami trwałymi, nabytych w drodze spadku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Istnieje jednak sytuacja, gdy nie podlega opodatkowaniu. Sprawdź szczegóły. Poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania w pełnej wersji porady!