Likwidacja działalności gospodarczej po śmierci właściciela - obowiązki spadkobierców

Jerzy Andrzej Tomczak

Autor: Jerzy Andrzej Tomczak

Dodano:
Pytanie:  Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zmarła. Przedsiębiorca nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, działalność była opodatkowana na zasadach ogólnych. Podatnik prowadząc gabinet stomatologiczny, ewidencjonował sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, a w firmie zatrudniał jednego pracownika. W związku z zaistniałą sytuacją (zgon podatnika/pracodawcy), proszę o przybliżenie niezbędnych działań do poprawnej likwidacji działalności. Jak wygląda sytuacja spadkobierców, w szczególności małżonki, która prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT:
  1. Czy sprzedaż materiałów/towarów handlowych po śmierci męża skutkuje u niej obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego i w jakiej wysokości (czy powinien być sporządzony spis z natury)?
  2. Czy sprzedaż ruchomości, będących środkami trwałymi w działalności męża, po jego śmierci skutkuje podatkiem dochodowym?
  3. Czy żona (będąc opodatkowaną na zasadach liniowych) może rozliczyć dochód z działalności męża i rozliczyć ulgi na dzieci oraz wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku i w jaki sposób?
  4. Czy żona przed sprawą spadkową może dokonać sprzedaży wyposażenia jednego z gabinetów i towarów/materiałów tam się znajdujących? Jeżeli tak, to kto występuje w charakterze sprzedawcy?

Uzyskaj testowy dostęp do Portalu FK na 24 godziny!

Zyskasz testowy, darmowy dostęp do serwisu na 24 godziny.

W ramach dostępu zyskasz:

  • Dostęp do Nowości i Porad ekspertów Portalu FK
  • Narzędzia księgowe i kadrowe
  • eBooki na temat najnowszych zmian w prawie
  • Materiały Video

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Masz już dostęp?

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu

   PayU »
   9.00 zł netto
   SMS »
   10.00 zł netto
Jerzy Andrzej Tomczak

Autor: Jerzy Andrzej Tomczak

Doradca podatkowy, właściciel kancelarii istniejącej od 1991 r. oraz serwisu "JAT Serwis doradztwa podatkowego on-line". Zajmuje się między innymi sporządzaniem ekspertyz i opinii podatkowych, prowadzeniem postępowań i reprezentowaniem podatników przed organami podatkowymi, organami kontroli skarbowej, wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym. Autor wielu tekstów o tematyce podatkowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel