Czy likwidacja działalności powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa UPL-1

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 stycznia 2024
Czy likwidacja działalności powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa UPL-1

Skutki zaprzestania przez przedsiębiorcę działalności pod kątem wygaśnięcia umocowania do podpisywania deklaracji. będą kształtować się różnie w zależności od tego, czy mocodawca jest osobą prawną, względnie jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, czy też osobą fizyczną. Tak wynika z wyjaśnień udzielonych Ministerstwo Finansów.

Wyjaśnienia  zostały udzielone w odpowiedzi na zapytanie jednego z dziennikarzy. Skierował on je w związku ze stanowiskiem prezentowanym przez jeden z urzędów skarbowych.  Zgodnie z tym stanowiskiem, pełnomocnik osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, spółki cywilnej czy spółki prawa handlowego, mający pełnomocnictwo UPL-1, nie może po zamknięciu/likwidacji podmiotu (mocodawcy) złożyć rozliczeń dotyczących działalności przedsiębiorcy (np. JPK_VAT z deklaracją). UPL-1 wygasa bowiem z chwilą zamknięcia/likwidacji podmiotu. W związku z tym potrzebne jest złożenie nowego pełnomocnictwa UPL-1.

Czego dotyczyły wątpliwości

Pytający zwrócił się do MF o odniesienie się do tego zagadnienia. Interesowało go w szczególności, czy takie żądanie, o którym była mowa wcześniej, jest uzasadnione. Zapytał też, czy zamknięcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną unieważnia udzielone przez nią pełnomocnictwo UPL-1. Jego wątpliwości dotyczyły też kwestii, kto miałby podpisać UPL-1 wystawione po likwidacji spółki. Nie ma bowiem organów/osób ją reprezentujących.

Jak do problemu odniosło się Ministerstwo Finansów

W odpowiedzi udzielonej 11 stycznia 2024 r. (opublikowanej na stronach systemu informacji celno-skarbowej „Eureka”) Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że  zgodnie z art. 80a § 4 Ordynacji podatkowej, w kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Tym samym, stosownie do art. 138o wspomnianej ustawy, w zakresie nieuregulowanym w rozdziale dotyczącym pełnomocnictw, należy stosować przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Przy czym przepisy te stosowane są wprost, nie zaś odpowiednio. Dalej MF przytoczyło treść art. 101 § 2 k.c., zgodnie z którą umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Mając to na uwadze resort finansów – powoławszy się na poglądy doktryny dotyczące udzielania pełnomocnictw na gruncie cywilnoprawnym – przekazał, że w przypadku mocodawców będących osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym ustawa nadaje zdolność prawną, utrata podmiotowości prawnej prowadzi do wygaśnięcia umocowania do podpisywania deklaracji.

Według MF inaczej natomiast sytuacja kształtuje się w przypadku osoby fizycznej, która zaprzestała prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Pełnomocnictwo UPL-1 raz złożone uprawnia, w okresie jego obowiązywania, do podpisywania wszystkich deklaracji, zeznań i informacji przesyłanych w imieniu podatnika (płatnika) do różnych organów podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Upoważnienie może być udzielone na określony czas lub bezterminowo. Zatem pełnomocnictwo UPL-1 udzielone przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, w ocenie resortu finansów nie wygasa wskutek likwidacji takiej działalności.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz