Sprawdź 6 odpowiedzi na kluczowe pytania Czytelników Portalu FK dotyczące rachunkowości. Skorzystaj z gotowych wskazówek eksperta, które ułatwią codzienną pracę księgowych.
1. Kiedy przeprowadzić spis z natury
Pytanie: Firma prowadząca JDG przeszła na pełne księgi. Czy może spis z natury sporządzić na 28 listopada 2023 r. i skorygować go o przychody i rozchody od 29 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. i taki spis przekazać na koniec roku do biura rachunkowego? Czy przychody i rozchody po 28 listopada 2023 r. należy dodać do każdej pozycji odrębnie na spisie i poprawić te policzone pozycje? Czy można je dołączyć do spisu osobnym drukiem jako załącznik, np. suma PZ, WZ za ten pozostały okres i dodać do spisu?
Odpowiedź: Na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy z 29września 1994 r. o rachunkowości inwentaryzacją drogą spisu z natury dla części aktywów można przeprowadzić w czasie ostatnich trzech miesięcy roku.
Przepis ten wskazuje, że termin i częstotliwość inwentaryzacji, określone w ust. 1, uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów - z wyłączeniem aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji oraz materiałów, towarów i produktów gotowych, określonych w art. 17 ust. 2 pkt 4 - rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15. dnia następnego roku, ustalenie zaś stanu nastąpiło przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda - przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym.
Po przeczytaniu tekstu poznasz 5 najnowszych odpowiedzi na pytania z rachunkowości. Dowiesz się:
Polecamy też:
Poradnia rachunkowa - odpowiedzi na pytania z webinaru 19 października
Oglądaj szkolenia online:
Polski Ład zmienił zasady rozliczenia wykupu samochodu osobowego z leasingu. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, w którym ekspert podpowie, jak wykupić samochód z leasingu, jakie skutki podatkowe wiążą się z wykupem samochodu z leasingu i co najbardziej się opłaca.
Podczas szkolenie online Jacek Dziuba, doradca podatkowy, certyfikowany główny księgowy, CFO wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK komentarze ekspertów dotyczące tego, jak wykupić samochód z leasingu i jakie ma to skutki podatkowe:
Jednostka zawarła umowę leasingu sprzętu komputerowego na 2 lata. Czy jest to umowa, którą trzeba ujmować w bilansie? Sprawdźmy.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że w przypadku spełnienia choćby jednego z warunków wskazanych w art. 3 ust. 4 środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków na czas oznaczony, środki te i wartości zalicza się do aktywów trwałych korzystającego.
Tymi warunkami są wskazania, że umowa:
1) przenosi własność jej przedmiotu na korzystającego po zakończeniu okresu, na który została zawarta;
2) zawiera prawo do nabycia jej przedmiotu przez korzystającego, po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia nabycia;
3) okres, na jaki została zawarta, odpowiada w przeważającej części przewidywanemu okresowi ekonomicznej użyteczności środka trwałego lub prawa majątkowego, przy czym nie może być on krótszy niż 3/4 tego okresu. Prawo własności przedmiotu umowy może być, po okresie, na jaki umowa została zawarta, przeniesione na korzystającego;
4) suma opłat, pomniejszonych o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90% wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień. W sumie opłat uwzględnia się wartość końcową przedmiotu umowy, którą korzystający zobowiązuje się zapłacić za przeniesienie na niego własności tego przedmiotu. Do sumy opłat nie zalicza się płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, podatków oraz składek na ubezpieczenie tego przedmiotu, jeżeli korzystający pokrywa je niezależnie od opłat za używanie;
5) zawiera przyrzeczenie finansującego do zawarcia z korzystającym kolejnej umowy o oddanie w odpłatne używanie tego samego przedmiotu lub przedłużenia umowy dotychczasowej, na warunkach korzystniejszych od przewidzianych w dotychczasowej umowie;
6) przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, z zastrzeżeniem, że wszelkie powstałe z tego tytułu koszty i straty poniesione przez finansującego pokrywa korzystający;
7) przedmiot umowy został dostosowany do indywidualnych potrzeb korzystającego. Może on być używany wyłącznie przez korzystającego, bez wprowadzania w nim istotnych zmian.
Po przeczytaniu tekstu:
dowiesz się, czy umowę leasingu sprzętu komputerowego zawartą na 2 lata trzeba ująć w bilansie;
sprawdzisz na konkretnych przykładach kalkulację i przykład ewidencji;
upewnisz się, kiedy możliwe są uproszczenia.
Polecamy też:
Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej
Ewidencja rachunkowa: 6 pytań i odpowiedzi z praktyki księgowej
Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy koszty związane z opłatą manipulacyjną i ubezpieczenie samochodu podlegają ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów.
Polecamy też:
Wykup samochodu z leasingu a VAT
Samochód w leasingu wykorzystywany w działalności gospodarczej – jakie wydatki w kosztach
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.