Twoja firma, chcąc wykorzystać pojawiające się szansę rynkowe, musi czasem korzystać z różnych form finansowania. Czasem opłaca się wziąć kredyt długoterminowy, czasem obrotowy, albo jeśli jest spółką akcyjną- pozyskać dodatkowe finansowanie przez giełdę. Jednak może także korzystać z nowoczesnej formy finansowania, czyli leasingu. Ten artykuł w formie studium przypadku pokazuje Ci praktyczny aspekt tego rodzaju finansowania. Z tego hasła dowiesz się również min.:
W obecnej sytuacji gospodarczej kwestia pewności finansowania wydaje się jednym z podstawowych elementów stabilnego działania firmy. Jeśli Twoja firma ma problemy z uzyskaniem kredytu, warto zastanowić się nad sensownością innego źródła finansowania - leasingu. W tym haśle nasi eksperci pokażą Ci, jak możesz krok po kroku sprawdzić efektywność finansowania leasingiem. Znajdziesz tu również odpowiedź między innymi na następujące pytania:
W obrocie gospodarczym możesz się spotkać ze specyficzną formą leasingu, jaką jest leasing zwrotny. Sprawdź, na czym on polega oraz w jaki sposób sprawnie przeprowadzić jego ewidencję, pozostając w zgodzie z prawem podatkowym.
Na posiedzeniu w dniu 11 marca 2008 r. Komitet podjął uchwałę nr 2/08 w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 Leasing, najem i dzierżawa. Standard oczekuje na publikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Standard został opublikowany w Dzienniku Urzędowm Ministra Finansów nr 4 poz. 35.
Pytanie: Rozliczana przeze mnie firma otrzymała od krajowej firmy leasingowej faktury za leasing samochodu osobowego. Data wystawienia faktury jest z listopada 2007 r., otrzymałem fakturę także i w tym miesiącu, natomiast termin płatności i data sprzedaży są wpisane na tej fakturze z miesiąca następnego. Czy w takim przypadku mogę w rozliczeniu VAT za listopad, ująć tę fakturę i odliczyć 60% VAT naliczonego? Czy też decydująca dla miesiąca rozliczenia będzie tu data sprzedaży lub termin płatności i będę mógł rozliczyć ten leasing dopiero w deklaracji za miesiąc następny?
Pytanie: Firma leasingowa kupuje samochód osobowy, aby oddać go w leasing i amortyzuje jako środek trwały. Czy jest ograniczenie przy odliczeniu VAT od zakupu tego samochodu?
Pytanie: Czy odstępne zapłacone poprzedniemu leasingobiorcy przy cesji umowy leasingu jest kosztem uzyskania przychodu dla przejmującego leasing?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip