Jeżeli umowa przekazuje korzystającemu ryzyko i korzyści związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu, umowę kwalifikuje się jako leasing finansowy i wykazuje środek trwały w sprawozdaniu finansowym.
Jeśli spółka użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu, to gdy będzie on wynajmowany przez co najmniej 6 miesięcy, za okres, w którym będzie wynajmowany - spółka może odliczyć cały podatek naliczony od opłat i rat leasingowych. Natomiast po tym okresie będą obowiązywały ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego i podatek będzie mógł być odliczony w wysokości 60% kwoty na fakturze nie więcej jednak niż 6.000 zł., licząc łącznie od początku trwania leasingu – wyjaśnił WSA w Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 950/13).
Leasing i ubezpieczenie przedmiotu leasingu to odrębne usługi – orzekł TSUE. Leasingodawcy, którzy spełniają warunki do skorygowania rozliczenia w związku z wyrokiem Trybunału, mogą dokonać korekty VAT, jednak nie jest to ich obowiązkiem – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 26 czerwca 2013 r.
Minister finansów z wydanej interpretacji ogólnej wyjaśnia, jakie są skutki podatkowej wydanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.
Firmy chcąc się rozwijać nieustannie potrzebują nowych nakładów finansowych. Mali przedsiębiorcy wiedzą najlepiej, jak trudno, szczególnie obecnie, wygospodarować jakiekolwiek środki pieniężne na nowe środki transportu, urządzenie, czy też maszyny produkcyjne. Niektórzy właściciele firm wolą nie mieć żadnych zobowiązań i inwestują własne pieniądze w rozwój przedsiębiorstwa, natomiast przedsiębiorcy, który nie boją się zadłużenia wybierają inne źródła finansowania, np. kredyty i leasingi. Warto zatem uważniej przyjrzeć się tym ostatnim formą pozyskiwania kapitału. W poniższym tekście przeprowadzimy analizę porównawczą kredytu bankowego i leasingu. Ponadto dowiemy się:
Wiele propozycji zawartych w pierwotnym projekcie standardu „Leasing” uległo fundamentalnej zmianie. Wszystkie bezwarunkowe umowy będą rozliczane liniowo lub przyśpieszoną metodą ujmowania kosztów w zależności od wyniku testu klasyfikacji umów leasingu.
Przedsiębiorstwo, chcąc wykorzystać pojawiające się szanse rynkowe, musi czasem korzystać z różnych form finansowania. Czasem opłaca się wziąć kredyt długoterminowy, niekiedy obrotowy, a jeśli jest spółką akcyjną – pozyskać dodatkowe finansowanie przez giełdę. Może także korzystać z formy finansowania, jaką jest leasingu. Ten artykuł w formie studium przypadku pokazuje praktyczny aspekt tego rodzaju finansowania. Dowiemy się z niego m.in.:
Skrócenie minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat, objęcie umową leasingu wieczystego użytkowania gruntów, dopuszczenie zmiany stron umowy leasingu w podstawowym okresie umowy oraz ustalenie wartości przedmiotu ponownego leasingu według jego wartości rynkowej to zmiany, które przewiduje projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej. Proponowane rozwiązania mają na celu m.in. usprawnienie płynności finansowej przedsiębiorców.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip