Pytanie: Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej, niezarejestrowanym do VAT. Prowadzimy warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych i w celu dowozu osób korzystaliśmy z 2 samochodów w ramach leasingu. Obecnie kończy się umowa i zamierzamy te auta wykupić. Samochody te nie w pełni nas satysfakcjonują, więc rozważamy sprzedaż wykupionych pojazdów dla osoby prywatnej za ok. 40.000 zł. Jaki dokument księgowy możemy wystawić dla kupującego oprócz umowy kupna-sprzedaży? Czy sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu w chwili sprzedaży, czy też można przychód rozliczyć w rocznej deklaracji CIT? Jakie będą skutki podatkowe oraz jak ująć w księgach rachunkowych takie zdarzenie?
Małe firmy będą mogły zrezygnować z ujmowania leasingu finansowego w świetle prawa bilansowego, jeśli podatkowo jest to leasing operacyjny. Nie każdy podmiot skorzysta jednak z tego uproszczenia.
Leasing jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi finansowania aktywów trwałych. Od 2016 roku także badane przez biegłego rewidenta podmioty będą mogły stosować uproszczenia w jego prezentacji w sprawozdaniu finansowym. W opracowaniu zostaną wskazane obszary analizy wskaźnikowej, gdzie uproszczenia w ujmowaniu leasingu wywierają największy wpływ. Pokazany zostanie wpływ rozwiązań podatkowych w tym obszarze na ocenę płynności i zadłużenia tzw. małego przedsiębiorstwa.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, chce wziąć samochód w leasing, osoba, nie jest podatnikiem podatku VAT, rozlicza się na podatku liniowym. Czy jest to możliwe, czy musi się zarejestrować jako podatnik VAT? Jeżeli tak, czy musi co miesiąc składać do US deklarację VAT, jeżeli tak - jaką. Co z wydatkami na paliwo, czy może je wliczyć w koszty, jak wygląda odliczanie, czy odlicza VAT? Czy musi prowadzić kilometrówkę?
Na pytanie Czytelnika Portalu FK odpowiada Samir Kayyali, doradca podatkowy.
Leasing jest umową, na mocy której leasingodawca (finansujący) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo użytkowania składnika aktywów przez określony czas, w zamian za opłatę lub serię opłat. Jest to zatem rodzaj kredytu, z tą różnicą, że zamiast środków pieniężnych jego przedmiotem są określone aktywa (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne). Podpisując umowę leasingu korzystający otrzymuje w użytkowanie wybrany składnik aktywów, np. samochód lub linię produkcyjną, a zobowiązany jest uiszczać na rzecz finansującego odpowiednio skalkulowane opłaty leasingowe. W praktyce gospodarczej leasing jest powszechnie spotykaną formą finansowania inwestycji, szczególnie popularną przy finansowaniu aktywów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz funkcji czysto finansowej leasing niesie często ze sobą takie rodzaje usług, jak np. ubezpieczenie, serwis, itp., co czyni go bardziej atrakcyjną formą finansowania w porównaniu do metod tradycyjnych.
Przedsiębiorca, który korzysta zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych z samochodu ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych opłaty leasingowe. Wątpliwości pojawiają się, co w tej sytuacji z nieodliczonym VAT od raty? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy. W sytuacji, gdy zawarta umowa spełnia warunki wskazane w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w tej umowie, a ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip