Wybór źródeł finansowania majątku trwałego jest jedną z poważniejszych decyzji dla przedsiębiorstwa, nawet jeśli dotyczy on aktywów o niewielkiej wartości. Wynika to z faktu, iż konsekwencje takiej decyzji będą ponoszone przez jednostkę przez cały okres trwania umowy, a więc kilka, a czasem i kilkadziesiąt lat. Wybór ten rzutuje nie tylko na przepływy pieniężne wynikające z umowy, ale także na obciążenia podatkowe czy wskaźniki finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym.
Czy zawarcie umowy leasingu operacyjnego samochodu w 2018 r. ma sens w świetle planowanej nowelizacji? Odpowiada Samir Kayyali - doradca podatkowy.
Pytanie: Zawarłem umowę leasingu operacyjnego n a dostawę samochodów z podmiotem, który jest faktycznie oddziałem zagranicznej firmy w Polsce. Leasingodawca wystawia fakturę z adresem niemieckim i polskim NIP z przedrostkiem PL. Faktura zawiera polski 23% VAT. Czy opłacając tę fakturę, jestem obowiązany do potrącenia podatku u źródła? Czy certyfikat rezydencji dla tego podmiotu pozwoli mi na obniżenie tego podatku?
Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe muszą pamiętać o prawidłowym ujęciu umów, na podstawie których mają możliwość korzystać ze składników majątkowych przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Prawo bilansowe określa warunki nakazujące ujęcie takiego składnika, jako aktywa. W 2018/2019 r nastąpią w tym zakresie istotne zmiany dla podmiotów sporządzających sprawozdania wg uor jak i MSSF. Warto wcześniej się do nich przygotować.
Dla każdego przedsiębiorcy wybór źródeł finansowania majątku trwałego jest trudną decyzją, w podjęciu której biuro rachunkowe może klientowi pomóc. Pamiętaj, iż konsekwencje takiej decyzji będą ponoszone przez klenta przez cały okres trwania umowy, a więc kilka, a czasem i kilkadziesiąt lat. Wybór ten rzutuje nie tylko na przepływy pieniężne wynikające z umowy, ale także na obciążenia podatkowe czy wskaźniki finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym.
Przedsiębiorca wziął w leasing samochód osobowy. Firma leasingowa to VW Leasing GmbH z Niemiec z oddziałem: VW Leasing GmbH Sp. z o.o. oddział w Polsce (w KRS – oddział zagranicznego przedsiębiorcy). Czy opłaty z tytułu leasingu podlegają podatkowi u źródła? Czy w przypadku uzyskania z firmy niemieckiej certyfikatu rezydencji oraz oświadczenia, że wypłacane należności są związane z działalnością położonego w Polsce zakładu, przedsiębiorca będzie zwolniony z poboru podatku?
Z początkiem 2019 roku, zacznie obowiązywać nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF 16) dotyczący leasingu. Niesie on za sobą wiele zmian w zakresie ujmowania leasingu w księgach zarówno po stronie leasingodawcy jak i leasingobiorcy, w porównaniu z aktualnie obowiązującym MSR 17 Leasing.
Z początkiem 2019 r. zacznie obowiązywać nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF 16), dotyczący leasingu. Niesie on ze sobą wiele zmian w zakresie ujmowania leasingu w księgach zarówno po stronie leasingodawcy jak i leasingobiorcy, w porównaniu z aktualnie obowiązującym MRS 17 Leasing.
Przedsiębiorca kupił samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, stąd nie przysługuje mu prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od płatności wynikających z zawartej umowy. Jak podatnik powinien ujmować w PKPiR wydatki związane z pojazdami samochodowymi?
Podatnik zamierza kupić w leasingu nowy samochód osobowy za około 60.000 zł. Jaki rodzaj leasingu powinien wybrać? Jaką wartość VAT może odliczyć? Od którego miesiąca rozpoczyna się wpisywanie w koszty raty leasingu?
Jak i w jakiej dacie podatnik powinien zaksięgować w PKPIR i rejestrze VAT fakturę zaliczkową na zakup samochodu w leasingu o wartości brutto 2.000 zł? Czy potem trzeba ją będzie wyksięgować, jeżeli będzie następna faktura?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip