Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe muszą pamiętać o prawidłowym ujęciu umów, na podstawie których mają możliwość korzystać ze składników majątkowych przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Prawo bilansowe określa warunki nakazujące ujęcie takiego składnika jako aktywa. Na przełomie lat 2018/2019 nastąpią w tym zakresie istotne zmiany dla podmiotów sporządzających sprawozdania wg uor, jak i MSSF, których omawianie kontynuujemy poniżej.
W polskim obrocie gospodarczym najbardziej popularną formą leasingu był i jest leasing operacyjny. Po zmianach przepisów jako alternatywę dla leasingu operacyjnego dostrzega się wynajem. Poniżej prezentujemy praktyczne konsekwencje zmiany zasad rozliczania korzystania w działalności gospodarczej z pojazdów pozyskanych drogą zawarcia umów leasingowych oraz w drodze wynajmu, wprowadzone w 2019 roku.
Celem szkolenia online jest przedstawienie w sposób kompleksowy zasad i różnic w rozliczaniu wydatków dotyczących samochodów służbowych, używanych na podstawie umów leasingu zawartych zarówno w 2018, jak i 2019 roku, dla celów podatku dochodowego i VAT.
Podczas szkolenia online zostaną przedstawione na przykładach liczbowych różnice pomiędzy zasadami rozliczania kosztów uzyskania przychodów w leasingu operacyjnym i finansowym, uzależnione od daty zawarcia umowy leasingu.
Zaprezentowane zostaną kalkulacje:
Podczas szkolenia online zajmiemy się następującymi zagadnieniami:
Szkolenie prowadzi:
Barbara Dąbrowska - manager działu księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, Dyrektor ds. Finansów w firmie consultingowej
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. akt C-201/18 leasing zwrotny (ang. sale and lease back) powinien być traktowany jako jedna usługa o charakterze finansowym, zwolniona z VAT. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip