Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.
Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało kolejną interpretację ogólną. Tym razem dotyczącą skutków podatkowych przy leasingu. Ministerstwo publikuje wyjaśnienia w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zobacz, jakie wnioski płyną z interpretacji w sprawie leasingu.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć
- co jest przedmiotem interpretacji ogólnej MF;
- jakie skutki podatkowe niesie za sobą zmniejszenie rat leasingowych;
- kiedy możliwa jest modyfikacja warunków umowy leasingu;
- czy przychodem będzie przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu w wysokości równej wartości niespłaconego przez korzystającego kapitału.
W sprawozdaniu finansowym jednostka wykazuje własne środki trwałe, często jednak też ma obowiązek wykazywania środków obcych przyjętych do używania m.in. przez umowę leasingu. Nas ekspert przedstawi warunki zaliczenia takiego leasingu do aktywów trwałych korzystającego oraz zaprezentuje uproszczenia w jego ujęcia w bilansie.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozliczający się metodą uproszczoną na PKPiR, będący podatnikiem VAT-UE wykupił samochód osobowy z leasingu operacyjnego i wprowadził do ewidencji środków trwałych. Czy może zastosować przyśpieszoną amortyzację samochodu (stawka 2,5 roku)? Wykupił także przedłużenie gwarancji w formie ubezpieczenia na 36 miesięcy. Jak powinien zaksięgować tę operację i z jaką datą – czy datą zapłacenia (dla samochodu do 150.000 zł oraz powyżej 150.000 zł)?
Pytanie: Przedsiębiorca w kwietniu wykupił samochód z leasingu, nie dotarła do niego faktura za wykup i dopiero w maju firma leasingowa wystawiła duplikat. Dodatkowo ten samochód jest zgłoszony na VAT-26 i prowadzona jest do niego ewidencja przebiegu pojazdu. W związku z obowiązującą sytuacją epidemiologiczną w kraju, na wizytę w starostwie, aby móc dokonać rejestracji auta, przedsiębiorca jest umówiony dopiero na 12 czerwca. Wobec tego, czy przedsiębiorca może dokonywać odliczeń VAT od wydatków eksploatacyjnych, skoro auto nie jest już w leasingu i nie jest wprowadzone do ewidencji? Czy od faktury za wykup można odliczyć 100% VAT, czy tylko 50%? Kiedy należy dokonać aktualizacji druku VAT-26 w urzędzie skarbowym?
Przedmiotem leasingu są z reguły maszyny, urządzenia i środki transportu. W zależności od rodzaju leasingu wybranego przez przedsiębiorcę ma on różne konsekwencje podatkowe. Ale nie tylko rodzaj leasingu jest istotny, w zakresie rozliczenia kosztów decydująca może być data zawarcia umowy lub jej późniejsza modyfikacja.
Leasing zwrotny to odmiana leasingu złożona z dwóch etapów: sprzedaży przez właściciela przedmiotu umowy leasingu podmiotowi finansującemu oraz oddania przez finansującego do używania przedmiotu zakupionego uprzednio od leasingobiorcy. Do tego by mógł on zaistnieć konieczne jest zatem zawarcie dwóch umów. Umowy sprzedaży a następnie umowy leasingu. Inne jego nazwy to leasing odwrócony lub sale and lease back . Z reguły dotyczy on środków trwałych, lecz może też obejmować wartości niematerialne i prawne.
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego maszyny. Na mocy porozumienia trójstronnego pomiędzy dostawcą maszyny, leasingodawcą a firmą, podatnik został zobowiązany ponieść koszty instalacji i montażu leasingowanej maszyny. Przy instalacji maszyny uczestniczą pracownicy dostawcy – obywatele Niemiec. Podatnik pokrył koszty ich zakwaterowania w hotelu. Czy poniesione wydatki na hotel dla Niemców mogą stanowić koszt uzyskania przychodu polskiego podatnika (leasingobiorcy)? Czy sfinansowane zakwaterowanie będzie stanowiło przychód dla pracowników dostawcy maszyny? Jeśli tak, jakie obowiązki ciążą na polskiej firmie?
Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane są koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Wszelkie ubezpieczenia rozliczane w czasie powinny być księgowane jak RM czynne i rozliczane miesięcznie w ciężar kosztów działalności rodzajowej. Co zrobić z nierozliczonym ubezpieczeniem auta?
Leasing to w dzisiejszych realiach rzeczywistość większości przedsiębiorców. Przy tego typu umowach w grę wchodzi najczęściej opłata wstępna, która warunkuje zawarcie lub uruchomienie umowy leasingu. Sprawdź, czy można ująć ją w kosztach, a jeśli tak – to w którym momencie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip