KSR 5 ukazuje, w jaki sposób prawidłowo rozliczać umowy leasingu, w tym leasingu zwrotnego, którego zasady ewidencji omówimy poniżej. Warto zwrócić przy tym uwagę, iż ten rodzaj leasingu jest szczególny i bazuje na powiązaniu umowy leasingu z poprzedzającą go umową sprzedaży.
PYTANIE:Czy wcześniejszy wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego spowoduje korektę zaliczonych w koszty opłat leasingowych i opłaty wstępnej. Umowa była zawarta na 2 lata. Wykup będzie po upływie kilku miesięcy od daty zawarcia umowy leasingowej. Pytanie dotyczy również ewentualnej korekty odliczonego VAT.
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. przychody ze sprzedaży samochodów (i innych przedmiotów) wykupionych z leasingu „prywatnie” nie stanowią przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Co zmienił Polski Ład?
Będą przepisy wydłużające okres wspierania przez Bank Gospodarstwa Krajowego małych i średnich firm w zakresie transakcji leasingowych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opracowany w Ministerstwie Finansów.
Rząd przygotował przepisy, dzięki którym będzie możliwe dłuższe wspieranie przez Bank Gospodarstwa Krajowego małych i średnich firm w zakresie transakcji leasingowych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opracowany w Ministerstwie Finansów.
Jedną z najbardziej burzliwych zmian w zakresie Polskiego Ładu, poza składką zdrowotną, są przepisy dotyczące leasingu. Zmiany spowodują, że wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego przestanie być opłacalny. W wyniku prac legislacyjnych, rząd postanowił wprowadzić przepisy przejściowe. Na czym one polegają? Leasing w Polskim Ładzie – dowiedz się więcej.
Obecnie podatnicy mogą nabywać samochody w ramach leasingu operacyjnego, a następnie wykupić auta do majątku prywatnego. Może to skutkować oszczędnością na podatkach w przypadku, kiedy podatnik planował dalszą sprzedaż. Wyjaśniamy to na przykładzie.
Przykład 1.
Podatnik zawiera umowę leasing operacyjnego samochodu osobowego na 3 lata. Samochód nie jest jego środkiem trwałym, gdyż jest to umowa leasingu operacyjnego. Po 3 latach przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu operacyjnego. Wykup nie jest jednak w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale na siebie jako osobę prywatną. Po wykupie odczekuje co najmniej 6 miesięcy i może sprzedać ten samochód, nie płacąc podatku dochodowego.
Wszystko za sprawą art. 10 ust. ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który określa, że źródłami przychodów są odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, jeśli podatnik wykupuje auto do majątku prywatnego i dokonuje sprzedaży w ramach tego majątku po upływie 6 miesięcy, to nie rozpoznaje przychodu z odpłatnego zbycia i płacił podatku.
Po przeczytaniu będziesz wiedzieć:
Kwestię zaliczenia lub niezaliczenia kwoty ubezpieczenia do podstawy opodatkowania usługi leasingu można by uznać za definitywnie zamkniętą i wyjaśnioną, gdyby nie dwie kwestie. Chodzi o zmienność interpretacji, jakim poddawane jest polskie prawo podatkowe oraz istnienie bardzo różnych stanów faktycznych, które – na skutek diametralnie odmiennych nieraz wykładni – mogą być oceniane w rozmaity sposób.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip