Koszty rozliczania leasingu należy rozliczać według nowych przepisów, jeżeli leasingobiorca zawarł aneks do umowy w 2019 r.

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 16 lipca 2019
Pytanie:  Podatnik zawarł umowę na leasing samochodu osobowego w grudniu 2016 r. (leasing operacyjny). Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy i obowiązuje do 27 grudnia 2019 r. Wartość samochodu wynosi 285.000 zł. W umowie generalnej leasingu widnieje zapis z którego wynika, że jeśli wysokość nadwyżki lub niewykorzystanych kilometrów liczona w stosunku rocznym proporcjonalnie do rocznego przebiegu określonego w umowie leasingu jest wyższa niż 10%, w takim przypadku firma leasingowa przeliczy ratę leasingową odpowiednio do rzeczywistego przebiegu pojazdu, a także może skorygować czas trwania umowy leasingu. Rekalkulacja raty leasingowej z tej przyczyny może nastąpić nie częściej niż co 6 miesięcy. W związku z tym zapisem, firma leasingowa dokonała przeliczeń i podatnik otrzymał 1 marca 2019 r. aneks do umowy z którego wynika, że zmieniła się miesięczna wysokość raty leasingowej. Czy w kontekście przepisów podatkowych taki aneks jest zmianą umowy leasingowej i czy podatnik powinien był od marca 2019 r. stosować ograniczenie do kosztów raty leasingowej w proporcji 150.000 zł/285.000 zł.

Pozostało jeszcze 55 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska, absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel