Poradnia rachunkowa - odpowiedzi na pytania z webinaru 19 października

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 19 października 2023
Poradnia rachunkowa - odpowiedzi na pytania

Dziękujemy za tak liczny udział w naszym webinarium dotyczącym problemów rachunkowych. W trakcie spotkania dr Katarzyna Trzpioła odpowiadała na pytania Czytelników związane z rachunkowością. Nie na wszystkie pytania ekspertka zdążyła odpowiedzieć w trakcie webinaru, dlatego odpowiedzi na pozostałe pytania publikujemy poniżej.

 

Pytanie

Odpowiedź

Podstawa prawna

Jestem na estońskim CIT. Czy mogę w koszty zaliczyć raty leasingu operacyjnego, co z amortyzacją?

Jednostki, które rozliczają podatek dochodowy od osób prawnych według tak zwanego ryczałtu od spółek (CIT estoński)  ustalają go w oparciu o zasady stosowane zgodnie z przepisami prawa bilansowego, czyli ustawą o rachunkowości. Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 6 przewiduje, że jednostki, które spełniają kryteria przewidziane w tym przepisie mają prawo dokonywać kwalifikacji umów leasingu, zgodnie z zasadami przewidzianymi w przepisach prawa podatkowego. Oznacza to, że również jednostka, która wybrała opodatkowanie CIT estońskim może dokonywać ujęcia w księgach rachunkowych kosztu usług obcych wynikającego z rat leasingowych. Nie musi dokonywać klasyfikacji każdej umowy leasingu jako leasingu finansowego.

Jednostkami małymi, o których mowa w art. 3 ust 6  ustawy o rachunkowości są jednostki, które za poprzedni rok nie przekroczyły 2 z następujących 3 wielkości:

  • Suma bilansowa nie przekroczyła 25,5 miliona złotych.
  • Przychody ze sprzedaży produktów i towarów nie przekroczyły 51 milionów złotych.
  • Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty nie przekroczyło 50 osób.

W przypadku, gdy jednostka nie może stosować uproszczenia dla jednostek małych, możliwe jest również stosowanie kwalifikacji umów leasingowych jako leasingu operacyjnego podatkowo wtedy, gdy umowy te nie mają istotnego znaczenia dla obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Jest to oczywiście sytuacja, kiedy podejmowane decyzje są w sposób zindywidualizowany przy każdorazowej ocenie wpływu umowy na obraz sytuacji majątkowej i finansowej. Ale należy podkreślić, że art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości pozwala wprowadzać jednostkom uproszczenia, pod warunkiem że uproszczenia te nie zniekształconą obrazu sytuacji majątkowej finansowej jednostki oraz jej wyniku finansowego. W świetle powyższego, jednostka, która opodatkowana jest podatkiem od ryczałtów spółek, może w księgach rachunkowych w związku z umowami leasingu, ujmować jako koszty amortyzację. Tak będzie w przypadku, kiedy umowa została zakwalifikowana jako leasing finansowy. Możliwe jest też ujmowanie kosztów usług obcych opłat czynszowych w przypadku, gdy dana umowa została zakwalifikowana jako leasing operacyjny.

art. 3 ust. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.)

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) wykonała na rzecz gminy darowiznę. Wykonano usługę wraz z materiałami, które były zaksięgowane w koszty (materiały są na bieżąco księgowane w koszty). Jak zaksięgować taką operację? Wystawiona była faktura wewnętrzna.

W przypadku, gdy zostały przekazane wyroby gotowe, czyli usługa niepodlegająca ewidencji, w księgach rachunkowych tak naprawdę należy ująć jedynie podatek od towarów i usług, który jest obowiązkowy w związku z przekazaniem darowizny.

Materiały i inne surowce, które zostały wykorzystane do wykonania tej usługi, zostały odniesione w momencie ich nabycia w koszty na podstawie art. 17 ust. 21 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Dlatego teraz nie ma potrzeby dokonywania żadnych księgowań w związku z wartością wykorzystanych do wykonania tej usługi surowców podstawowych i pomocniczych. Z racji tego, że art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, iż przedmiotem opodatkowania jest również nieodpłatne świadczenie usług, to pojawił się obowiązek obliczenia podatku VAT należnego. Dlatego też jednostka wystawiła fakturę wewnętrzną. Podatek VAT należny wynikający z przekazania nieodpłatnego wykonanych usług będzie dla jednostki pozostałym kosztem operacyjnym, stanowiącym koszty uzyskania przychodów. Na podstawie faktury wewnętrznej należy jedynie zaksięgować:

  • Wn Pozostałe koszty operacyjne – w analityce koszty uzyskania przychodów;
  • Ma podatek należny.

art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.),

art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U z 2023 r. poz. 120 ze zm.)

Czy Fundusz Solidarnościowy trzeba rozdzielać od Funduszu Pracy i wykazywać je osobno w płatniku?

Do składek na FS stosuje się  zasady dotyczące obowiązkowych składek na Fundusz Pracy. Oznacza to, że składkę opłaca się za te same osoby, za które opłaca się składkę na Fundusz Pracy. Nalicza się  ją od tej samej podstawy wymiaru, która obowiązuje dla składek na Fundusz Pracy. 

Stopę procentową składki na Fundusz Solidarnościowy (FS) określa ustawa budżetowa. Składki na FS oblicza się  łącznie ze składkami na Fundusz Pracy. Wykazuje je w łącznej kwocie w polu 01 w bloku VII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Ustawa z 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 647)

Pytanie dotyczy KSeF. Na jakiej podstawie (np. oświadczenie) rozgraniczyć, kto jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, a kto nią jest, również jeśli chodzi o rolników?

Obecnie przepisy nie przewidują żadnej szczególnej procedury związanej z rozróżnianiem wśród podmiotów, które mają obowiązek wystawiać faktury. W związku z tym jedyną możliwością, która wydaje się rozsądna i jest pobieranie od takich osób oświadczeń.

ustawa z 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U z 2023 r. poz. 1570 ze zm.).

Czy już trzeba wdrożyć KSeF, od kiedy będzie obowiązkowy? Od kiedy wysyłać pliki księgowej?

Krajowy System faktur elektronicznych będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Wcześniej ma on charakter dobrowolny i Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają do jego wdrożenia. W związku z tym, jeżeli podmiot chciałby już dzisiaj rozpocząć wysyłanie faktur za pomocą KSeF, jak najbardziej może podjąć te procedury.

Szczegółowe zasady związane z rejestracją w systemie KSEF, czy też wymogi techniczne omawiamy w Portalu FK, znajdą tu Państwo webinary oraz komentarze ekspertów. Zachęcamy do śledzenia zakładki KSeF, w której na bieżąco będziemy dodawać nowe treści.

ustawa z 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.).

Autor:

dr Katarzyna Trzpioła

specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wykładowca, szkoleniowiec

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz