księgi rachunkowe

  Jak długo biuro rachunkowe powinno przechowywać dokumenty klienta

Jak długo biuro rachunkowe powinno przechowywać dokumenty klienta

Zdarza się, że biura rachunkowe mają problem z klientami, którzy nagle znikają bez śladu. Kontakt urywa się z dnia na dzień, a w biurze zostają wszystkie dokumenty danego przedsiębiorcy. Jak długo przechowywać dokumenty takiego klienta w biurze rachunkowym?

Rachunkowość jednostki obejmuje m.in. gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą. Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej osobie lub przedsiębiorcy (biuro rachunkowe). Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.

Przechowywanie dokumentów klienta przez biuro rachunkowe

Jeżeli biuro rachunkowe, umownie zobowiązało się do przechowywania dokumentacji, bez dodatkowych uregulowań lub zastrzeżeń, należy przyjąć, że dokumentacja powinna być przechowywana w okresie przewidzianym ustawą.

Jakie zdarzenia ujmuje się w ewidencji pozabilansowej

Pytanie: Program księgowy, z którego korzystam, generując zapisy operacji w dzienniku głównym księgowań, uwzględnia również zapisy na kontach pozabilansowych (zapisy na tych kontach są generowane dwustronnie, z użyciem tzw. konta technicznego). Czy jest to dopuszczalne i zgodne z ustawą o rachunkowości?

Księgi rachunkowe w jednostce powinny być prowadzone w taki sposób, aby spełniały wymogi określone w art. 13 ustawy o rachunkowości

Księga główna

Księga główna służy do chronologicznego ujęcia na danym koncie wszystkich zdarzeń gospodarczych jakie nastąpiły w okresie sprawozdawczym w jednostce.

Zapisy w Dzienniku

Dziennik powinien umożliwiać uzgodnienie jego obrotów z obrotami zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej. Zapisy w dzienniku muszą być kolejno numerowane, a sumy zapisów (obroty) liczone w sposób ciągły. Sposób dokonywania zapisów w dzienniku powinien umożliwiać ich jednoznaczne powiązanie ze sprawdzonymi i zatwierdzonymi dowodami księgowymi. Jeżeli stosuje się dzienniki częściowe, grupujące zdarzenia według ich rodzajów, to należy sporządzić zestawienie obrotów tych dzienników za dany okres sprawozdawczy.

Jak zaksięgować wydatek związany z zakupem leku

Limity podatkowe na 2023 rok. Sprawdź wysokość

Sprawdź, jakie limity podatkowe obowiązują w 2024 roku

Od nowego roku limity podatkowe zostaną obniżone, gdyż kurs euro z 2 października 2023 r., będący podstawą obliczeń jest niższy niż rok wcześniej. Oznacza to, że w 2024 roku przedsiębiorca straci status małego podatnika w PIT, CIT, VAT, gdy jego przychód w 2023 roku przekroczy 9.218.000 zł. Poznaj limity podatkowe na 2024 rok.

Wyliczenie limitów na kolejny rok, które określają ustawy podatkowe oraz ustawa o rachunkowości są ustalane na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.

W tym roku pierwszy dzień roboczy przypadł na poniedziałek 2 października 2023 r. Oznacza to, że kwoty limitów będą obliczane w oparciu o ten dzień. Kurs euro z 2 października 2023 r. (tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023) wynosi 4,6091 zł.

W związku z tym, że jest on niższy (4,6091 zł) w porównaniu do roku ubiegłego (4,8272 zł) spadną limity, które są wyszczególnione w ustawach podatkowych i ustawie o rachunkowości.