Nowe obowiązki w zakresie JPK CIT – jakie przychody brać pod uwagę

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 listopada 2024
Nowe obowiązki w zakresie JPK CIT – jakie przychody brać pod uwagę

Najwięksi podatnicy CIT, w tym podatkowe grupy kapitałowe i firmy o przychodach przekraczających równowartość 50 mln euro, jako pierwsi będą zobligowani do złożenia JPK_CIT, już za 2025 rok. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy pod kątem ustalenia tego limitu należy brać pod uwagę przychody bilansowe, czy przychody podatkowe. Zobacz, jak do tej kwestii odniosło się Ministerstwo Finansów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Od kiedy podatnicy będą zobowiązani do składania plików JPK_CIT
  • Jakie podmioty w pierwszej kolejności będą musiały wywiązać się z obowiązków w tym zakresie
  • Jaki wpływ na te obowiązki będzie miała wysokość osiąganych przez firmy przychodów
  • Jakich wyjaśnień MF udzieliło odnośnie do tego, czy pod tym kątem trzeba brać pod uwagę przychody podatkowe, czy bilansowe

Sprawdź też:

Elektroniczne księgi rachunkowe od 2025 roku: zyskaj gotowość do generowania plików JPK_CIT

TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny

JPK_CIT: Nowe wyzwania dla księgowych. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany

Raportowanie ksiąg rachunkowych JPK_CIT – nowy obowiązek

Nowe obowiązki sprawozdawcze dla podatników: JPK_CIT od 1 stycznia 2025 r.

Wyjaśnienia dotyczące nowych obowiązków podatników związanych z wysyłaniem plików JPK_CIT  zostały wydane przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie jednego z dziennikarzy. W piśmie skierowanym do MF przypomniał on, że od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać m.in. art. 9 ust. 1c ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą obowiązani prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać je właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania rocznego CIT, albo deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1 ustawy o CIT, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 tej ustawy.

Stosownie  do art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.  z  2021 r.  poz. 2105 ze zm.),  obowiązek ten w pierwszej kolejności obejmie:
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  •  podatników i spółki niebędące osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego.

Czego dotyczyły wątpliwości dziennikarza

Autor wystąpienia wskazał też, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 października 2024 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.364.2024.1.PK)  stwierdził, że podatnik na estońskim CIT do oceny, czy nastąpiło przekroczenie równowartości 50 mln euro, powinien uwzględnić przychody bilansowe.

Mając to na uwadze dziennikarz zapytał Ministerstwo Finansów, czy podatnicy opodatkowani „klasycznym” CIT, w celu dokonania takiej oceny również powinni uwzględnić przychody bilansowe, czy przychody ustalone na podstawie przepisów ustawy o CIT (przychody podatkowe).

Jaka była odpowiedź Ministerstwa Finansów

Do pytania tego resort finansów ustosunkował się w informacji z 5 listopada 2024 r. (opublikowanej tego samego dnia na stronie systemu informacji celno-skarbowej „EUREKA”).  MF wyjaśniło w niej, że zgodnie z nowelizacją, o której była mowa wcześniej, nowy obowiązek JPK w podatku CIT, o którym mowa w art. 9 ust. 1c i 1e ustawy o CIT, będzie miał po raz pierwszy zastosowanie za rok podatkowy lub obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. w przypadku odpowiednio podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym/obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.

W informacji przekazano też, że ustawa zmieniająca nie definiuje pojęcia przychodu na potrzeby ustalenia wskazanego wyżej progu. Przy czym zwrócić należy uwagę, że przepis art. 66 ust. 2 pkt 1 lit b posługuje się terminem przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym/obrotowym.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, rzetelna ocena stanu faktycznego jest możliwa wyłącznie po ustaleniu wszelkich okoliczności towarzyszących danej sprawie. W przypadku wątpliwości co do poprawności zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, MF przypomniało o możliwości wystąpienia z wnioskiem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektora KIS) o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz