Poznaj wyjaśnienia MF na temat zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 grudnia 2024
Poznaj wyjaśnienia MF na temat zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych

Do kwestii związanych z ustalaniem podstawy wymiaru składki zdrowotnej, w kontekście przychodów ze zbycia środków trwałych, ustosunkowało się Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach zawartych w wydanej w tym zakresie, a następnie opublikowanej informacji.  Zmiany, o których mowa, mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy po zmianach przepisów od 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli zaliczać przychody ze zbycia środków trwałych do podstawy wymiaru składki zdrowotnej
  • Jak wspomniane zmiany wpłyną na kwestię uwzględniania w rozliczeniach odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed 2022 rokiem

Sprawdź też:

Składka zdrowotna przedsiębiorców od 2025 roku – 3 przykłady liczbowe

Wpływ sprzedaży samochodu na wysokość składki zdrowotnej

Znamy szczegóły dotyczące składki zdrowotnej w 2025 i 2026 roku – kto zyska

Bez składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych – rząd przyjął nowe przepisy

Wyjaśnienia zostały przekazane przez MF  w reakcji na zapytanie dziennikarza. Zwrócił się on do resortu finansów o udzielenie odpowiedzi w związku z wątpliwościami dotyczącymi nowych zasad rozliczenia składki zdrowotnej od środków trwałych. Interesowała go mianowicie, w kontekście tych zmian,  kwestia stosowania art. 35 ustawy z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawy nowelizującej z 2022 roku). 

Przypomnijmy, że wspomniany art. 35 dotyczy ustalania dochodu przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ustalając ten dochód podatnicy zostali zobowiązani stosować art. 24 ust. 1 - 2b ustawy o PIT, który reguluje szczególne zasady ustalania dochodu. Zgodnie z art. 24 ust. 2 powołanej ustawy podatkowej, dochodem lub stratą ze sprzedaży środka trwałego jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a jego wartością początkową, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Przy czym na podstawie ww. art. 35 ustawy nowelizującej z 2022 roku, w przypadku sprzedaży środków trwałych, które do celów PIT były amortyzowane przed 2022 rokiem, przy ustalaniu – na potrzeby składki zdrowotnej – dochodu z ich odpłatnego zbycia, dochód ten nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 2022 rokiem.

Pytającego interesowało, czy po wejściu w życie ustawy z  6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – przywołany wcześniej art. 35 ustawy nowelizującej z 2022 roku przestanie mieć już zastosowanie.

Jaka była odpowiedź Ministerstwa Finansów

Do kwestii tej Ministerstwo Finansów ustosunkowało się w informacji z 16 grudnia 2024 r., opublikowanej dwa dni później stronie systemu informacji celno-skarbowej EUREKA (www. eureka.mf.gov.pl).

Resort finansów przekazał w niej, że uchwalona  6 grudnia 2024 r. ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie uchyliła art. 35 ustawy  nowelizującej z 2022 roku. Zatem przepis ten nadal obowiązuje. Po wejściu w życie pierwszej z wymienionych ustaw, przepis ten powinien być odczytywany i stosowany w połączeniu z nowymi regulacjami.

Oznacza to, że przedsiębiorca co do zasady nie będzie zaliczał przychodów ze zbycia środków trwałych (i kosztów ich uzyskania) do podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Ustalając dochód, o którym mowa w art. 81 ust. 2 i 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie będzie zatem stosował art. 24 ust. 2 zdanie drugie  ustawy o PIT. W konsekwencji nie będzie miał podstaw do stosowania ww. art. 35 ustawy  nowelizującej z 2022 roku. Ten ostatni przepis prawa wyraźnie stanowi bowiem: „dochód ustalony z uwzględnieniem art. 24 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne…”.

Jeżeli jednak przedsiębiorca skorzysta z możliwości złożenia oświadczenia o uwzględnianiu przychodów ze zbycia środków trwałych (i kosztów ich uzyskania) w wymiarze podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to w przypadku sprzedaży w 2025 roku środka trwałego, dla którego odpisy amortyzacyjne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r., obliczając dochód, o którym mowa w art. 81 ust. 2 i 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych –  będzie stosował art. 24 ust. 2 zdanie 2 ustawy o PIT.  Zatem będzie mógł skorzystać z regulacji art. 35 ustawy nowelizującej z 2022 roku.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz