Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Podatnicy PIT, którzy przekazują JPK_VAT, będą zobowiązani do elektronicznego prowadzenia dokumentacji podatkowej od 2026 roku. Księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także ewidencję przychodów będzie trzeba prowadzić przy użyciu programów komputerowych. W tym celu Ministerstwo Finansów opublikowało ostateczne struktury logiczne JPK_PKPiR, ewidencji przychodów JPK_EWP, a także środków trwałych JPK_ST.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiana przeznaczenia nieruchomości a korekta JPK
Nowe obowiązki w zakresie JPK CIT – jakie przychody brać pod uwagę
Raportowanie ksiąg rachunkowych JPK CIT 2025 – nowy obowiązek
Jednocześnie przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.) wskazują harmonogram wejścia w życie tego obowiązku, uzależniając terminy od przynależności podatnika do określonej grupy.
W tej grupie znajdą się przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem, że są oni zobowiązani przesyłać JPK_VAT.
W ostatnim etapie wdrażania przepisów ustawy, tj. z początkiem 2027 r. obowiązki te będą ciążyły także na pozostałych przedsiębiorcach podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczających się na podstawie wskazanych wyżej ustaw. Ta grupa podmiotów, będzie przesyłać księgi podatkowe prowadzone w ustrukturyzowanej formie w 2028 r.
W wyniku prowadzonych od kwietnia do maja 2024 r. konsultacji, Ministerstwo Finansów opracowało struktury logiczne:
Punkt wyjścia do ich opracowania stanowiły obowiązujące struktury JPK_PKPiR / JPK_EWP na żądanie. Struktury te znane są już przedsiębiorcom od 2018 r. Podobnie jak w przypadku ksiąg rachunkowych struktura logiczna ewidencji/wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będzie stanowiła strukturę odrębną.
Ostateczna wersja tych struktur znajduje się na podmiotowej stronie internetowej Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej, w zakładce Co robimy/ Struktury JPK w podatkach dochodowych.
Ministerstwo Finansów uruchomiło e-mail: [email protected], poprzez który można zadawać pytania w przypadku zaistnienia wątpliwości związanych ze strukturami logicznymi JPK_PKPiR, JPK_EWP i JPK_ST. Ministerstwo Finansów przygotowuje również broszury informacyjne, które będą opisywać zawartość struktur logicznych oraz wyjaśniać treść poszczególnych elementów zawartych w strukturze logicznej.
Źródło:
www.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.