Podstawą do ujęcia w księgach rachunkowych są najczęściej faktury wystawione na rzecz kontrahenta ze stawką VAT 0%. Na ich podstawie ujmuje się zarówno kwotę przychodu, jak i należność.
Podatnik rozliczający się na PKPiR, będący podatnikiem VAT w czerwcu 2020 r. kupił aparat cyfrowy w celu robienia zdjęć reklamowych na zlecenie. Aparat został ujęty bezpośrednio w kosztach (cena zakupu netto 3.000 zł) w kolumnie 13 PKPiR. W kwietniu 2021 r. podatnik sprzedał kamerę za 2.500 zł netto. Czy sprzedaż powinna zostać ujęta w kolumnie 8 PKPiR? Czy trzeba taką sytuację jeszcze w jakiś dodatkowy sposób ewidencjonować? Czy trzeba dodatkowo księgować zmianę przeznaczenia kosztu?
Zdarza się, że wydatki związane z samochodami w praktyce powodują sporo niejasności w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. W tym wydaniu mamy praktyczne wyjaśnienie tych zagadnień.
Pytanie: Otrzymaliśmy subwencję finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jak księgować subwencję finansową otrzymaną z PFR? Na jakich kontach należy ją księgować? Czy zaliczyć ją do kredytów? Jak księgować wydatki z subwencji, np. zapłata ZUS, wynagrodzenie itp.?
Zdarza się, że firmy zawierają umowy barterowe, które stanowią rodzaj bezpośredniej wymiany towarów i usług. W praktyce pojawiają się problemy, jak podatkowo rozliczyć taką umową i jak ją zaksięgować.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip