Zasady funkcjonowania kapitału zapasowego wynikają z przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych. Głównym celem tworzenia tego kapitału jest zapewnienie źródła finansowania straty bilansowej. W spółkach z o.o. jest on tworzony obowiązkowo z tzw. agio.
W przypadku nabycia składnika aktywów, którego jednostka nie będzie używała dłużej niż 12 miesięcy, zarówno zgodnie z przepisami prawa bilansowego, jak i podatkowego, można ten zakup potraktować jako bieżący koszt działalności. Nie został spełniony bowiem warunek zamiaru użytkowania powyżej 12 miesięcy.
Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Jak prawidłowo ewidencjonować zapłatę za usługę dokonaną bonem turystycznym?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymały wsparcie w związku z COVID-19. Jak ująć otrzymane wsparcie w PKPIR? Wsparcie to: pożyczka umarzalna z urzędu pracy, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych z urzędu pracy, świadczenie postojowe z ZUS, dofinansowanie w ramach PFR, dofinansowanie kosztów wynagrodzeń pracowników z urzędu pracy.
Ustawa z 15 lipca 2020 r. o polskim bonie turystycznym wprowadziła nowy instrument mający wesprzeć podmioty świadczące usługi turystyczne. Coraz więcej osób płaci za wakacje korzystając z takiego bonu. Zobacz, na przykładach jak prawidłowo ewidencjonować w księgach rozliczenia dokonywane za pomocą bonu turystycznego.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Księgowe ujęcie operacji związanych z ustaleniem i rozliczeniem niedoborów zaliczonych do ubytków naturalnych może przebiegać następująco:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip