Na wynik działalności operacyjnej składają się m.in. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. Sprawdź na przykładach, jak księgować takie operacje i jakie ma to skutki w podatku dochodowym.
Banki mogą na zlecenie udzielać i potwierdzać gwarancje bankowe. Gwarancja bankowa jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłacenia określonej sumy pieniężnej wskazanej w gwarancji, w sytuacji gdy zleceniodawca gwarancji nie wypełni określonych zobowiązań.
W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego działa fundusz, z którego finansowana jest instalacja terminali płatniczych w firmach, które dotąd nie akceptowały kart bankowych i płatności mobilnych. Sprawdźmy, jak księgować opłatę za obsługę transakcji przy użyciu terminala.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu projektów elektrycznych głównie wykonuje usługi wykonania projektów na zlecenie ENEA. W celu wykonania projektów, opracowania dokumentacji elektrycznej ponosi wydatki, tj.: opłatę za uzgodnienie projektu zagospodarowania, za mapę dla celów projektowych z geodezji, opłatę za arkusze mapy ewidencji gruntów. Przedsiębiorca księguje te wydatki w koszty od razu do kolumny 13 – Pozostałe wydatki. Ostatnio wyczytał, że wydatki bezpośrednio związane z usługą powinny być księgowane do kolumny 10 – Zakup towarów handlowych. Czy postępuje prawidłowo, księgując w kolumnie 13?
Środki trwałe wyceniamy według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia. Wartość nieodpłatnie otrzymanego składnika majątku stanowi przychód jednostki. O ile spełnia on definicję środka trwałego, jego wartość początkową ustalamy na podstawie cen rynkowych, a następnie rozpoczynamy jego amortyzację.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip