Podatnik prowadzi przychodnię lekarską. Wykonuje usługi medyczne (konsultacje, usg i drobne zabiegi). W której kolumnie PKPiR powinien ewidencjonować fakturę od lekarza prowadzącego działalność gospodarczą (podwykonawcy) za wykonane konsultacje i usg, który wystawia fakturę z datą np. 4 lutego 2019 r. za miesiąc styczeń 2019? Czy należy zaksięgować w kolumnie 13 pod datą wystawienia faktury (czyli 4 lutego 2019 r.), czy w kolumnie 10 pod datą 31 stycznia 2019 r.? Czy taką usługę, jeżeli lekarz wystawił fakturę np. w dniu 5 stycznia 2019 r. za usługi wykonane w grudniu 2018 r. należało wykazać w inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2018 r.? W której kolumnie zaewidencjonować fakturę za zakup żelu do usg, wzierników jednorazowych do wykonania drobnych zabiegów oraz fakturę za wykonanie badań laboratoryjnych i zdjęć rtg zleconych firmie zewnętrznej (badania są wykonywane dla pacjentów spółki korzystających z konsultacji i drobnych zabiegów)?
Od 1 października 2018 r. zmieniają się regulacje dotyczące formy przygotowywania sprawozdań finansowych. Wyjaśniamy, jak po zmianach wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych.
Wiele firm w okresie długiego weekendu majowego organizuje wyjazdy integracyjne dla pracowników. Zobacz, jak prawidłowo ewidencjować poniesione koszty.
Wiosna to czas, kiedy wiele firm ponosi wydatki na zagospodarowanie i uporządkowanie przestrzeni wokół swoich siedzib, w tym terenów zielonych. Dowiedz się, jak rozliczyć księgowo poniesione w tym celu wydatki.
Podatek odroczony pojawia się w sytuacji, gdy jednostka rozpoznaje przychody i koszty na potrzeby podatkowe i bilansowe w różnych okresach. Sprawdź na przykładach, jak ewidencjonować w księgach rezerwy i aktywa na odroczony podatek dochodowy.
Podatnik prowadził w 2017 r. PKPiR. W kolumnie 9 „Razem przychody” wykazał kwotę 8.200.000 zł. W tym 3.500.000 zł pochodziło ze sprzedaży nieruchomości wpisanej do ewidencji środków trwałych. Czy od 1 stycznia 2018 r. musi zaprowadzić księgi rachunkowe?
Podatnik poniósł wydatki na remont pokoju, w którym prowadzi biznes. Sprawdź, czy może zaliczyć wydane kwoty do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem organu podatkowego poniesione wydatki nie mają związku z działalnością gospodarczą. Kto ma rację?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip