Jak obliczyć urlop dla pracownika, który miał 2 miesięczną przerwę w zatrudnieniu

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 6 sierpnia 2018
Pytanie:  Jak policzyć urlop pracownika, który był zatrudniony w firmie X od 20 listopada 2017 r. do 28 lutego 2018 r., następnie miał 2 miesiące przerwy w zatrudnieniu, tzn. nigdzie nie pracował i nie był zarejestrowany w urzędzie pracy i ponownie podjął zatrudnienie w firmie X na czas od 8 maja 2018 r. do 25 września 2018 r.?
Odpowiedź: 

Dnia 1 stycznia 2018 r. pracownik nabył prawo do kolejnego urlopu i za okres od stycznia do lutego przysługiwał mu urlop w wymiarze 2/12 z wymiaru 20 lub 26 dni, w zależności od stażu (ukończenie szkoły, zatrudnienie) pracy, a więc odpowiednio 4 lub 5 dni. Jeśli nie wykorzystał tego urlopu w naturze do końca pierwszego zatrudnienia, powinien otrzymać ekwiwalent pieniężny w dniu rozwiązania umowy o pracę (28 lutego 2018 r.). Pracodawca nie musiałby wypłacać ekwiwalentu gdyby strony uzgodniły jego wykorzystanie w kolejnym stosunku pracy, ale nawiązanym bezpośrednio po zakończeniu pierwszej umowy. Tu natomiast wystąpiła kilkumiesięczna przerwa między jednym a drugim zatrudnieniem.

Natomiast za okres nowego stosunku pracy w tym roku pracownikowi również przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia – 5/12 z 20 dni tj. 9 dni lub z 26 dni czyli 11 dni.

Przypomnijmy, że prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Natomiast do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się także z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

5) szkoły policealnej – 6 lat,

6) szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki w poszczególnych szkołach nie podlegają sumowaniu.

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

  • a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 (20 lub 26-dniowego wymiaru) przysługującego pracownikowi wedle stażu.

Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz