Instrukcja naliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 10 lutego 2025
ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Przy rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca musi rozliczyć się z pracownikiem, w tym wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Proces ten wymaga prawidłowego ustalenia podstawy wynagrodzenia, uwzględnienia stałych i zmiennych składników oraz zastosowania właściwego współczynnika ekwiwalentu. Nasza instrukcja krok po kroku wyjaśnia, jak prawidłowo obliczyć ekwiwalent – zarówno za jeden dzień, jak i za jedną godzinę urlopu. Znajdziesz w niej również informacje na temat zasad naliczania ekwiwalentu przy ponownym zatrudnieniu po przerwie oraz wymogów dotyczących świadectwa pracy. Sprawdź, jak uniknąć błędów i poprawnie rozliczyć urlop wypoczynkowy w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Uwaga na zmiany we współczynniku urlopowym od 1 lutego 2025 r.

Zasady przyznawania, ustalania wysokości oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy reguluje ustawa Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (dalej: ekwiwalent), w sytuacji, kiedy pracownik go nie wykorzystał w całości lub części a doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przy czym nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy, która strona rozwiązała stosunek pracy oraz powód jego rozwiązania.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jakich składników wynagrodzenia nie włącza się do podstawy ekwiwalentowej
  • Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz