Jeśli rodzic złożył już wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres do 25 kwietnia, a od 19 kwietnia żłobki i przedszkola będą znowu otwarte – to wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.
Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Informację ZUS IMIR przekazujesz ubezpieczonym raz w roku,do 28 lutego, za rok poprzedni. Dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Informacja roczna, jak i miesięczna, muszą zawierać te same dane, które wykazałeś w przekazanych do nas imiennych raportach miesięcznych za ubezpieczonego.
Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Tarczy 5.0, mają czas na złożenie wniosku do 30 listopada br.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował dotychczasowe miesiące funkcjonowania Polskiego Bonu Turystycznego. Z podsumowania wynika, że największe zainteresowanie bonami turystycznymi zostało zanotowane w sierpniu.
Rzecznik MŚP interweniował w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia. Dzięki temu prawie 150.000 przedsiębiorców uzyskało większą pomoc z ZUS w rozliczaniu nadpłat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatkowo – w wyniku realizacji ustawy – umorzył około 600 milionów złotych nadpłaconych składek. Poinformowała o tym przeze ZUS prof. Gertruda Uścińska.
W związku z pytaniami przedsiębiorców Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnił, kiedy instytucje państwowe wykonujące czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników.
Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się COVID-19 mocno uderzył w polskie firmy. W tej sytuacji rząd wprowadził specjalne regulacje prawne, które miały im pomóc w przezwyciężeniu negatywnych skutków pandemii. Wprawdzie pomoc była powszechna, ale beneficjenci świadczeń muszą liczyć się z tym, że zasadność jej przyznania będzie skrupulatnie sprawdzana.
Nowe rozwiązania wprowadzone ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, tzw. tarcza antykryzysowa 3.0, spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Poznaj szczegóły.
Jak w kosztach ma wyglądać rozliczenie wynagrodzenia pracownika w sytuacji zwolnienia z ZUS za marzec – maj 2020 r.? W PKPiR w rubryce wynagrodzenie brutto wpisywałam brutto, a w kosztach pozostałych ZUS finansowany przez pracodawcę. ZUS pracodawcy odliczałam bezpośrednio od dochodu, a składkę zdrowotną od podatku. Czy w obecnej sytuacji powinnam odliczyć tylko wynagrodzenie netto pracownika? A jeśli chodzi o pracodawcę, to nic nie odliczać?
Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. ZUS nie będzie przyjmował takich wniosków, np. w sprawie ulg w zapłacie składek, za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip