Do 31 marca trzeba wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za poprzedni rok kalendarzowy. Jak prawidłowo ewidencjonować wypłatę trzynastki za 2023 w ewidencji księgowej? Jak właściwie ująć w klasyfikacji budżetowej, po wprowadzeniu nowego paragrafu dotyczącego dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli? Skorzystaj z praktycznych wskazówek dotyczących trzynastki za 2023 rok.
Komu przysługuje trzynastka za 2023 rok
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje osobom zatrudnionym w sferze budżetowej. Zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz katalog osób wyłączonych określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Zapamiętaj!
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Skorzystaj z kalkulatora:
Kalkulator dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie, które wypłaca się pracownikom budżetówki raz w roku. Skorzystaj z naszego kalkulatora, który ułatwi wyliczenie wynagrodzenia rocznego za 2022 rok - trzynastki.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w lipcu 2022 roku słowacka instytucja ubezpieczeniowa (SIA) wypłaci trzynastą emeryturę osobom, które pobierają emeryturę słowacką i mieszkają w Polsce.
Zbliża się czas wypłaty trzynastki. W praktyce pojawia się sporo pytań i niejasności dotyczących wypłaty dodatkowe wynagrodzenia rocznego. Jak prawidłowo ująćw księgach rachunkowych wypłatę trzynastki? Komu wypłacić trzynastkę po śmierci pracownika? Poznaj odpowiedzina te oraz inne pytania. Sprawdź wyjaśnienia na przykładach.
Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku. W takim przypadku pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości. Jednak możliwe jest nabycie prawa do tego świadczenia także w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował pełnego roku, ale świadczył pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku. W takim przypadku pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości. Jednak możliwe jest nabycie prawa do tego świadczenia także w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował pełnego roku, ale świadczył pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy. Skorzystaj z przykładów, aby poprawnie rozliczyć trzynastkę.
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mają nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w samorządowych i rządowych placówkach oświatowych. Jak wyliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne przy niepełnym etacie, kiedy nie trzeba przepracować 6 miesięcy, żeby dostać trzynastkę? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Kiedy pracownik zachowuje prawo do trzynastki, chociaż nie przepracował co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy? Czy nagrody uznaniowe są uwzględniane w podstawie trzynastki? Czy przebywanie na zwolnieniach lekarskich powodują, że okres przepracowania zostaje pomniejszony? Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych wypłatę trzynastki? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip