wakacje składkowe

RWS i wakacje składkowe

Wniosek RWS i wakacje składkowe - to już ostatni moment na skorzystanie z ulgi w 2024 roku

Skorzystaj z wakacji składkowych jeszcze w tym roku. To już ostatni moment, aby skorzystać z ulgi w tym roku. Nie popełnij błędu pani Joanny, która chciała złożyć wniosek o wakacje składkowe za grudzień 2024 roku Miała to zrobić w piątek 29 listopada 2024 r., jednak o tym zapomniała. Załóżmy, że przypomniała sobie o tym fakcie w niedzielę 1 grudnia 2024 r. i w tym dniu złożyła wniosek. Niestety wniosek nie zostanie rozpatrzony ze względu na niedochowanie terminu, który był do 30 listopada 2024 r. Pobierz praktyczną instrukcję i sprawdź, kiedy dowiesz się o rozstrzygnięciu wniosku RWS.

Informacje w sprawie wniosku otrzymasz na konto płatnika PUE/eZUS. Dodatkowo informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku otrzymasz na adres e-mail lub numer telefonu, który podasz na PUE/eZUS. Jeśli zostaniesz w całości zwolniony ze składek, otrzymasz informację. Jeśli otrzymasz częściowe zwolnienie lub gdy nie będzie Ci przyznana ulga, ZUS wyda decyzję w tej sprawie, którą otrzymasz także na konto płatnika na PUE/eZUS. Sprawdź, jak właściwie złożyć wniosek RWS, aby mieć gwarancję, że skorzystasz z wakacji składkowych.

Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek. Domyślnie będzie wypełniony również okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1).

Część wniosku stanowi blok z danymi dotyczącymi korzystania z pomocy publicznej de minimis. Ten blok w całości należy wypełnić samemu.

Status wniosku RWS możesz podejrzeć na PUE/eZUS, wybierając w menu bocznym [Panelu Płatnika] →[Zwolnienie z obowiązku opłacenia składek].

Wniosek RWS i wakacje składkowe w praktyce – odpowiedzi na 3 pytania Czytelników Portalu FK

Wniosek RWS i wakacje składkowe w praktyce – odpowiedzi na 3 pytania Czytelników Portalu FK

Wniosek RWS można złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.  Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek, a także domyślnie będzie wypełniony okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1). Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają, że przedsiębiorca spełnia warunki do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie. Sprawdź, jak rozwiązywać praktyczne problemy przy wypełnianiu wniosku RWS.

ZUS rozpatrzy tylko te wnioski, które wpłyną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który przedsiębiorca chce być zwolniony z opłacania składek. Jeśli wniosek RWS zostanie złożonym w innym terminie, np. 2 miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który ma być zwolnienie to Zakład go w ogóle nie rozpatrzy.

Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie z opłacenia składek za grudzień 2024 roku, musi złożyć wniosek RWS do 30 listopada 2024 roku.

Status wniosku można podejrzeć na PUE/eZUS wybierając w menu bocznym [Panelu Płatnika] →[Zwolnienie z obowiązku opłacenia składek].

Wnioski rozpatrywane są zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Informacje w sprawie wniosku każdy otrzyma na konto płatnika PUE/eZUS. Dodatkowo informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku płatnik otrzyma na adres e-mail lub numer telefonu, który poda na PUE/eZUS. Jeśli zostanie w całości zwolniony ze składek, otrzyma informację. Jeśli otrzyma częściowe zwolnienie lub gdy nie będzie mu przyznana ulga, ZUS wyda decyzję w tej sprawie, którą płatnik otrzyma także na konto płatnika na PUE/eZUS.